Bowl food na weselu: królewscy goście będą jeść z miski

2018-05-17 15:06

Wszystkich zelektryzowała wiadomość, że 19 maja na zwyczajowym śniadaniu wydawanym w dniu ślubu, Harry i Meghan podejmą swoich 600 gości na stojąco, przyjęciem w stylu bowl food, czyli jedzeniem prosto z miseczek.

Bowl food na weselu: królewscy goście będą jeść z miski
Autor: Shutterstock Czy takim miseczkami zostaną podjęci goście śniadania w dniu ślub Harry'ego i Meghan?

Brytyjczycy są oszołomieni, co to za zwyczaje, żeby nie posadzić ludzi za stołem, tylko wręczyć im na progu miskę i jeszcze do tego kazać stać. To prawda, że jedzenie z misek lub miseczek nie jest zbyt arystokratyczne. Ale moda na bowl food, jedzenie podawane w azjatyckiej miseczce, zatacza coraz szersze kręgi. I wreszcie spod strzech trafiła na salony.

Polecamy przepis na: Owsiankę z makiem i rodzynkami

Od tysiącleci ludzie jedzą z misek zupę i zbożowy kleik. Jednak wraz z wzrostem popularności kuchni azjatyckiej oraz dbałością o zdrowie rozwinęła się nowa forma posiłków, serwowanych właśnie w miseczkach. Są to najczęściej układane warstwami lub obok siebie gotowane ziarna zbóż, warzywa, mięso w towarzystwie dipów i sosów. Bowl food stanowią oddzielną kategorią w której znajdują się pożywne owsianki z owocami, owocowo-jogurtowe smoothies z ziarnami, ale także hawajskie poke bowl z płatkami surowej ryby.

Polecamy przepis na: Poke bowl z makaronem udon i kurczakiem

Na temat bowl food pisało już wielu autorów kulinarnych, w tym Nigella Lawson w swej bestsellerowej książce „Po prostu Nigella” („Simply Nigella”). Tematem zajmują się również naukowcy. Okazuje się, że kariera niepozornej miseczki ma swoje źródło w naszej psychice. Ciepło miski zamknięte w naszej dłoni uwalnia poczucie zadowolenia. Sferyczny kształt miski postrzegamy jako większy, niż jest w istocie. Dlatego zjadamy mniej, niż nam się wydaje. W ocenie ludzi jedzenie tak podane jest bardziej aromatyczne, niż to samo danie położne na płaskim talerzu.

Polecamy przepis na: Jogurtowe smoothies z truskawek i brzoskwiń

Moim zdaniem miseczki są po prostu fotogeniczne. I swoją karierę zawdzięczają blogerom publikującym w mediach społecznościowych. Są przy tym bezpretensjonalne, łatwo je stylizować, jedzenie ozdabia się tylko na wierzchu. No i łatwiej zrobić dobre zdjęcie z góry. Nie wymaga gry świateł. 

Co znajdzie się w miseczkach gości królewskiego wesela? Wszystko, co da się zjeść łyżką. Szczegółów musimy się domyślać. 

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE