Owoce tarniny: jakie mają właściwości lecznicze?
Śliwa tarnina to pospolity ciernisty krzew, który rośnie na obrzeżach lasów czy zboczach gór. Jego owoce, potocznie zwane tarkami, od lat wykorzystywane są jako naturalne lekarstwo m.in. przeciwzapalne i przeciwbiegunkowe. Sprawdź, jakie właściwości i wartości odżywcze ma tarnina.
Najbardziej wartościowe są owoce tarniny zbierane w październiku i listopadzie. Dobroczynne działanie mają zawarte w nich garbniki (właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwbiegunkowe) oraz flawonidy (właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, zmniejszające przepuszczalność naczyń krwionośnych).
Polecamy: Dżem z tarniny - sprawdzony przepis
Z suszonych owoców tarniny warto zrobić kompot. Jego picie jest wskazane przy różnych schorzeniach nerek, moczowodów oraz pęcherza moczowego. Z przemarzniętych owoców warto przygotować sok albo powidła. Dobrze smakują, a przy tym działają jako delikatny środek przeciwkrwotoczny i przeciwbiegunkowy.
Zobacz także: Marynowana tarnina
Miąższ z owoców tarniny wykorzystywany jest ponadto w kosmetyce - do ściągających maseczek na twarz.
Kwiaty oraz kora krzewu tarniny - wykorzystanie
Poza owocami tarniny lecznicze właściwości mają także kwiaty oraz kora krzewu. Odwar z kwiatów (łyżeczka suszu na szklankę wody) działa moczopędnie i delikatnie przeczyszcza, poprawia także przemianę materii. Można sobie także przygotować odwar z kory z sokiem z owoców - jest doskonały do płukania jamy ustnej i gardła przy przeróżnych stanach zapalnych. Dodatkowo można go stosować przy niezbyt obfitych krwotokach z nosa.
Przeczytaj również: Tarninówka - przepis na wyśmienitą nalewkę z tarniny