Jak dobrze smażyć wątróbkę - 5 błędów popełnianych podczas smażenia wątróbki

Jak dobrze smażyć wątróbkę - 5 błędów popełnianych podczas smażenia wątróbki

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Dobrze usmażona wątróbka jest  nie tylko bardzo smaczna, ale też zdrowa

Wiele osób nie lubi smażonej wątróbki - część z nich zapewne zraziła się do tej potrawy, bo trafiła na źle przyrządzone danie. Wątróbka była albo częściowo niedosmażona, albo twarda jak podeszew. Jak uniknąć błędów przy smażeniu wątróbki, co zrobić, by zmienić ją w pyszne danie?

Wątróbka podczas smażenia mocno pryska, tłuszcz i drobne okruszki mięsa brudzą kuchnię, ścianę i mogą poparzyć smażącego - aby uniknąć pryskania, wątróbkę przed smażeniem osuszamy papierowym ręcznikiem aby usunąć z niej nadmiar wody. Nie będzie wtedy aż tak mocno pryskać.

Wątróbka jest  twarda i sucha - prawdopodobnie wątróbka została posolona przed smażeniem. Wątróbkę solimy i przyprawiamy dopiero na koniec smażenia, tuż przed podaniem, inaczej wątróbka stwardnieje.

Część kawałków wątróbki jest  usmażona, a część niedosmażona, krwista - wątróbki należy pokroić na kawałki mniej więcej tej samej wielkości. Dotyczy to zwłaszcza wątróbki wieprzowej i wołowej, ale także wątróbki z indyka. Nawet w przypadku niewielkich wątróbek z kurczaka warto podzielić je na kawałki podobnej wielkości  - wtedy będą się równo smażyć. Z tego samego powodu smażymy wątróbkę pod przykryciem - będziemy mieć pewność, że w środku będzie usmażona a przy tym nie opryskamy tłuszczem całej kuchni.

Wątróbka wieprzowa lub wołowa jest niesmaczna i sucha - te rodzaje wątróbki warto przed smażeniem pokroić w niezbyt grube, równe  plastry i wymoczyć w zsiadłym lub surowym mleku. Odstawić  na około godzinę. Taki zabieg sprawia, że wątróbka traci swój gorzki smak, a jej zapach staje się bardziej delikatny. Poza tym warto przed smażeniem lekko każdy plaster posiekać z wierzchu nożem.

Wątróbka jest  jednocześnie sucha i nasiąknięta tłuszczem - została zapewne usmażona na za mało rozgrzanym tłuszczu. Temperatura tłuszczu powinna być dość wysoka, by od razu udało się zamknąć w plastrze soki. Dlatego też nie należy wkładać na patelnię zbyt wielu kawałków wątróbki jednorazowo - temperatura tłuszczu spadnie wtedy gwałtownie. Po zdjęciu wątróbki z patelni polecamy ja odsączyć na ręczniku papierowym aby usunąć nadmiar tłuszczu

Ocena: 3,8
Pomysłodawczyni i redaktorka prowadząca serwis beszamel.pl. Swoją pasję i hobby, jakim są kulinaria, połączyła z pracą. Zadowolona w towarzystwie ludzi, którzy cenią sobie dobre jedzenie i ciekawą rozmowę. Wciąż głodna nowych wyzwań, nie tylko kulinarnych.