Wegańskie bezy: przepis jak zrobić bezy bez białka jaja kurzego

Wegańskie bezy: przepis jak zrobić bezy bez białka jaja kurzego

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Wegańskie bezy bez białka jaja kurzego

Ocena: 5,0

Poziom: ŁATWY

Czas: 30 MINUT

Porcja dla: 4 OSÓB

Wegańskie bezy to słodkie przekąski przygotowane z wywaru z gotowanej ciecierzycy oraz cukru. Zaskoczeni? To naprawdę działa! Płyn po ugotowaniu ciecierzycy pełen jest roślinnych białek, które łatwo dają się napowietrzyć. Wystarczy wykorzystać płyn zlany z puszki z ciecierzycą. Takie beziki dobre są nie tylko dla wegan, ale także dla wszystkich osób uczulonych na białko jaja kurzego. Oto najlepszy przepis jak zrobić wegańskie bezy!

Składniki

  • 1 szklanka aquafaby, płynu zlanego z puszki gotowanej ciecierzycy

  • 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego

  • 3/4 szklanki drobnego cukru białego (z buraków cukrowych)

Przygotowanie krok po kroku:

  • Rozgrzej piekarnik do 100°C. Wyłóż blachę do pieczenia pergaminem.

  • Dodaj aquafabę, płyn zlany spod ciecierzycy z puszki, do miski. Dodaj ekstrakt wanilii. Ubijaj na wysokich obrotach do uzyskania puszystej piany. Może to zająć około 3-6 minut.

  • Następnie dodawaj po 1 łyżce cukru i kontynuuj ubijanie. Kolejną łyżkę cukru dodaj dopiero, gdy cukier z poprzedniej porcji rozpuścił się w pianie.

  • Masa na bezę jest gotowa, gdy po wyjęciu końcówek robota tworzą się sztywne, spiczaste szczyty.

  • Za pomocą rękawa cukierniczego z końcówką o kształcie gwiazdki zrób porcje małych bezików na papierze do pieczenia. Można również zrobić to za pomocą dwóch łyżek. Ważne aby były to jednakowe porcje.

  • Susz bezy przez 1 1/2 do 2 1/4 godziny. Jeśli lubisz bezy z nieco ciągnącym się środkiem to wystarczy suszyć je przez 1 1/2 godziny. Jeśli wolisz bardziej kruche beziki, to należy suszyć je dłużej.

  • Przechowuj w chłodnym, suchym miejscu. Najlepiej w szczelnym pudełku.

Kilka uwag o wegańskich bezach

Z tej samej masy możesz przygotować małe beziki, jak i dużą bezę do przygotowania deseru Pawłowej. 

Ten przepis do dowód, że ludzka kreatywność nie ma granic. Ale potrzebna jest również wiedza o fizyce koloidów. Ponieważ białko jaja kurzego to właśnie koloid związków nierozpuszczonych w cieszy, ale zawieszonych w niej, które mogą się rozciągać i tworzyć piany. Tak samo jest w przypadku aquafaby, czyli wody z gotowania fasoli lub ziaren warzyw strączkowych.

Polecam płyn z ciecierzycy, bo ma najmniej wyczuwalny smak ze wszystkich strączkowych. Nie przejmujcie się, jeśli jest lekko osolony. Sól uwypukla i podkreśla smak słodki. 

Ocena: 3,2
Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl. Dziennikarka, tłumaczka, pisarka. Autorka książki "Dzieje łakomstwa i obżarstwa" (wyd. Harde, 2019), współautorka "Królestwa zup" (wyd. Harde, 2019).