Wino z polskich winogron - jak zrobić domowe wino winogronowe?
2024-09-03
średni
40 min
4
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Gdy w ogrodzie obrodziły winogrona, warto z nich zrobić domowe wino. Przepis na wino z polskich winogron jest niezwykle prosty. Potrzebujesz tylko kilku litrów wody, winogron z ogrodu, cukru i oczywiście gąsiora. Każdy może samodzielnie przygotować pyszne domowe wino winogronowe. Podpowiadamy, jak to zrobić!
SKŁADNIKI
- 10 kilogramów polskich winogron
- 4 litry wody
- 2 kilogramy cukru
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Świeżo zebrane winogrona należy oddzielić od gałązek. Winogron nie płuczemy. Mają one na sobie nalot, który pomaga w fermentacji, więc nie musimy dodawać drożdży!
- Owoce trzeba zmiażdżyć, ale nie miksować. Najlepszym narzędziem do tego jest tłuczek do ziemniaków albo specjalna prasa do wina.
- Miazgę wlewamy do gąsiorka o pojemności 25 l lub innego naczynia, które da się szczelnie zamknąć i do którego można założyć rurkę fermentacyjną.
- Do miazgi owocowej dolewamy dokładnie wymieszany roztwór wody i cukru. Gąsiorek zatykamy korkiem z rurką fermentacyjną (nalewamy do niej wody, by obserwować jak wino pracuje oraz by do wina nie dostały się owady) i zostawiamy na 6-7 tygodni.
- Co kilka dni sprawdzamy, czy w rurce fermentacyjnej jest woda oraz obserwujemy, czy miazga z winogron nie podchodzi za blisko korka. Jeśli okaże się, że tak się dzieje należy odlać trochę wody lub wyjąć część miazgi.
- Po 6-7 tygodniach odcedzamy miazgę od płynu. Wtedy, w zależności od smaku, możemy dosłodzić wino.
- Wlewamy je do gąsiorka na kolejnych kilka tygodni (4-5). Zatykamy korek w rurką fermentacyjną i także wlewamy do niej wodę. Wino gotowe jest w momencie, gdy przestaje pracować, czyli buzować.
Beszamel - Winogrona - jakie mają wartości odżywcze i właściwości zdrowotne?
Wino i przetwory z winogron:
Jak zrobić wino z winogron bez drożdży?
Jak zrobić wino z ogrodowych winogron?
Kompot z winogron ogrodowych: przetwory z winogron
Sok z czarnych winogron na zimę [przepis]
Galeria: Przepisy z książki "Nalewki. natura zamknięta w butelce" Anny Szubińskiej