Jakie są najbardziej szkodliwe diety? Dukana, Atkinsa, kopenhaska...?

Jakie są najbardziej szkodliwe diety? Dukana, Atkinsa, kopenhaska

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Skuteczna, ale monotonna, restrykcyjna i obciążająca nerki – taka jest proteinowa dieta Dukana.

Jedne z popularnych diet nie mają naukowego uzasadnienia, inne są wręcz szkodliwe. Sprawdź, na jakie diety uważać!

Diety alternatywno-magiczne

Wiele popularnych diet nie ma po prostu żadnego uzasadnienia naukowego. Przykładem może być dieta pod kolor oczu lub dieta zgodna z grupą krwi. Należą do tak zwanych diet alternatywno-magicznych. Szkoda na nie czasu!

Niezdrowe diety monotematyczne

Do innej grupy należą bardzo niezdrowe, pozbawiające organizm podstawowych składników odżywczych diety monotematyczne, opierające się na jedzeniu jednej grupy pokarmów. W skrajnej wersji mogą to być diety takie jak lodowa, bułkowa, pieczarkowa, wołowinowa (podobnie jak głodówki prowadzą do wyniszczenia organizmu), w nieco bardziej „przyswajalnej”, np. dieta kopenhaska (13-dniowa, składająca się głównie z kawy, jaj na twardo, sałaty i steków) czy dieta kapuściana (zwana też prezydencką; jej podstawą są warzywa z kapusty). Dwie ostatnie mogą początkowo przynieść rezultaty, ale efekt jo-jo jest po nich gwarantowany. Nie poprawią też kondycji naszego organizmu.

Szkodliwa dieta Dukana

Na koniec najmodniejsze: dieta niełączenia białek, tłuszczów i węglowodanów (nie ma naukowego uzasadnienia!), dieta Atkinsa (jemy tylko tłuszcz, odstawiając całą resztę; bardzo niezdrowa!) oraz białkowa dieta Dukana. Ta ostatnia zdobyła sobie ostatnio sporą rzeszę zwolenników, choć mogą ją stosować w zasadzie wyłącznie osoby zdrowie. Dlaczego? Dieta Dukana jest monotonna i restrykcyjna, obciąża nerki i osłabia mózg, przyczynia się do rozwoju chorób krążenia.

Ocena: 0