Żurawina a borówki - czym się różnią? Różnice w smaku i wyglądzie
Żurawina i borówka brusznica to popularne składniki przetworów, dżemów czy nalewek. Ponieważ owoce mają podobny kolor i są dość kwaśne, zdarza się, że są mylone. Jak zatem odróżnić żurawinę od borówki brusznicy?
Wbrew pozorom borówkę i żurawinę bardzo łatwo ze sobą pomylić. Co więcej, w sklepach zdarza się, że borówka brusznica sprzedawana jest jako... żurawina.
Czym różni się żurawina od borówki?
Jak rozpoznać żurawinę i borówkę brusznicę?
Żurawina płoży się poziomo przy ziemi i nie ma pędów pionowych. W naturalnym środowisku najczęściej rośnie na bagnach torfowych. Żurawina jest także uprawiana, zwłaszcza jej okazała odmiana, czyli żurawina wielkoowocowa. Mniejsze owoce ma żurawina błotna.Borówka brusznica to natomiast niewysokie krzewiny (ok. 20-30 cm), o lekko zdrewniałych pędach. Rośnie w lasach sosnowych i mieszanych umiarkowanie suchych - dlatego możemy często znaleźć borówki podczas spacerów po lesie. W Polsce z borówki brusznicy, zwanej też borówką czerwoną, robi się galaretki i konfitury serwowane zwykle z dziczyzną czy czerwonym mięsem. Z kolei z pędów i listków borówek wykonuje się dekoracje wielkanocne.Warto jednak podkreślić, że zarówno żurawina, jak i borówka brusznica wyróżniają się mocno kwaśnym smakiem. Stąd też bywają mylone.
Owoce żurawiny są znacznie większe od borówki i nierównomiernie pokryte kolorem. Ich średnica - w wersji wielkoowocowej - to ok. 1 cm. Borówka brusznica ma zaś małe, drobniutkie owoce jednolicie czerwone.