Miód lipowy - jakie ma właściwości, jak go rozpoznać?

2016-09-14 13:03

Miód to samo zdrowie. Warto go wprowadzić do codziennej diety, bo ma dużo właściwości leczniczych. Miód lipowy, który jest uznawany za jeden z najlepszych rodzajów miodu doskonale sprawdza się jako lekarstwo na przeziębienia, bolące gardło, spadek odporności.Pytanie tylko: jak go rozpoznać?

miod-lipowy-jakie-ma-wlasciwosci-jak-go-rozpoznac.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Miód lipowy warto dodawać do wszelkiego rodzaju herbatek zdrowotnych, jednak dopiero wtedy gdy temperatura płynu spadnie do 40 stopni.

Spis treści

  1. Miód - rys historyczny
  2. Miód lipowy
  3. Jak rozpoznać miód lipowy? Właściwości lecznicze miodu lipowego

Miód - rys historyczny

Dobroczynne właściwości miodu odkryli już starożytni Egipcjanie, którzy naczynie z tym złotym płynem wkładali faraonom do grobowca. Ten słodki nektar od zawsze ceniony był też przez nasze babcie, które słusznie wykorzystywały właściwości miodu w leczeniu różnych chorób. W zależności od rodzaju miodu, możemy wskazać różne jego właściwości i wpływ na nasz organizm.

Miód lipowy

Prawdziwy naturalny miód lipowy prosto z pasieki posiada właściwości lecznicze zarówno w dolegliwościach górnych dróg oddechowych, jak i w typowych przeziębieniach. Trzeba jednak uważać na podróbki, sztuczne miody, z etykietką "miód lipowy", które często można kupić w sklepie. Ten prawdziwy, podobnie jak napar z kwiatów lipy ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

Jak rozpoznać miód lipowy? Właściwości lecznicze miodu lipowego

Miód lipowy w stanie płynnym ma kolor jasnożółty, czasem bursztynowy z zielonkawym odcieniem. Zapachem przypomina kwiaty lipy. W smaku jest pikantny, czasem z lekką goryczką. Substancje zawarte w kwiatach lipy, przenoszone przez pszczoły do miodu lipowego, mają działanie wykrztuśne, co jest pożądane w przypadku infekcji gardła. Również w przypadku ogólnego przeziębienia czy grypy, miód lipowy jest zalecany z powodu działania napotnego.Ten złocisty nektar działa również antyseptycznie, przeciwskurczowo, napotnie, przeciwgorączkowo, wykrztuśnie, lekko nasennie i uspokajająco, a także obniża gorączkę. Pomaga w leczeniu grypy, przeziębienia, kaszlu, ostrych i przewlekłych chorobach przeziębieniowych, anginach, zapaleniach zatok obocznych nosa i dróg oddechowych. Zalecany jest przy chorobach dróg moczowych i nerwicach. Odznacza się wysoką aktywnością antybiotyczną, ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe. Ułatwia zasypianie, łagodzi stres i równoważy ciśnienie.W połączeniu z innymi składnikami pochodzenia naturalnego, jak na przykład sok malinowy lub kwiat czarnego bzu, miód lipowy jest do dziś dnia stosowany jako naturalny środek leczenia i wspomagania organizmu w walce z chorobą.