Dlaczego warto jeść grzyby?
Grzyby oprócz walorów smakowych mają również właściwości odżywcze. Te leśne skarby obfitują w witaminy i minerały, a w dodatku są niskokaloryczne.
Grzyby pod względem wartości odżywczych są pokarmem pełnowartościowym, gdyż zawierają zarówno białka, węglowodany, jak i tłuszcze. Dostarczają nam też witamin – z grupy B, D, A, PP (mają jej tyle, co wątroba i drożdże) i C. Znajdziemy w nich także: żelazo, potas, fosfor, wapń, sód, mangan, miedź, fluor, a także selen, krzem,cynk, jod oraz kwas foliowy (pomaga w leczeniu niedokrwistości).
Dzięki takiemu bogactwu grzyby mają liczne właściwości:
lecznicze – wzmacniają naczynia krwionośne i układ kostny, obniżają poziom cholesterolu we krwi, a także podnoszą odporność. Grzyby to również wróg nowotworów. Stwierdzono, że w skład boczniaków, borowików, pieczarek oraz podgrzybków znajduje się betaglukan, który ma działanie przeciwnowotworowe
dodają urody – poprawiają wygląd skóry (zwiększają jej elastyczność oraz zapobiegają przesuszaniu się naskórka), włosów i paznokci
pomagają schudnąć – w 80 proc. składają się z wody i są niskokaloryczne (100 gram to ok. 35 kcal), ponadto mają dużo błonnika, który pełni rolę „miotły”, usuwa resztki pokarmu i zalegające w jelitach produkty przemiany materii.
Ale uwaga, grzyby są ciężkostrawne. Z tego względu nie powinno się ich podawać dzieciom, osobom starszym oraz cierpiącym na choroby układu pokarmowego.
Zobacz wideo i dowiedz się, jak zbierać grzyby!
Zobacz galerię z naszymi przepisami na ulubione zupy grzybowe czytelników!