Kuzu - japońska skrobia roślinna. Poznaj niezwykłe właściwości zdrowotne, zastosowanie i sposób użycia

Kuzu - japońska skrobia roślinna

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Kuzu - japońska skrobia roślinna. Poznaj niezwykłe właściwości zdrowotne, zastosowanie i sposób użycia 

Kuzu to japoński zagęstnik potraw, znacznie zdrowszy zamiennik naszej mąki ziemniaczanej, pozyskiwany z korzeni dzikiej rośliny KUZU (KUDZU). Polecany do zagęszczania zup, sosów, kremów i deserów. Sprawdź, jakie właściwości zdrowotne ma kuzu i jak się je stosuje.

Kuzu: smak i zapach

Kuzu jest wysokiej jakości czystą skrobią, produktem absolutnie naturalnym, pozyskiwanym z korzeni roślin rosnących dziko. Ma delikatną konsystencje i neutralny smak, dlatego można ją stosować do zagęszczania zarówno potraw słonych, jak i słodkich. Przypomina nieco naszą mąkę ziemniaczaną lub kukurydzianą, ale nie jest wybielana chemicznie i nie ulega szybkim procesom przetwarzania. Jest efektem produkcji tradycyjnej, najczęściej certyfikowana jako produkt EKO. 

Kuzu: niezwykłe właściwości lecznicze

Kuzu, dzięki zawartości flawonoidów łagodzi dolegliwości żołądkowe i skurcze jelit. Polecana w diecie dziecięcej i osób starszych. Jest silnym przeciwutleniaczem. Zawiera m. in. fosfor, żelazo i wapń. Zmniejsza apetyt, pomaga przy biegunkach, infekcjach bakteryjnych i wirusowych.  Ponadto leczy uzależnienia (alkoholizm, nikotynizm, narkomanię). Regularne spożywanie kuzu skutecznie zmniejsza ochotę na używki, ale też łagodzi skutki uzależnień, nie powodując żadnych skutków ubocznych. W Chinach i Japonii stosuje się kuzu jako lek także na alergie, nadciśnienie, gorączkę i nudności.

Kuzu: sposób użycia

Do uzyskania konsystencji sosu zazwyczaj stosuje się łyżeczkę lub dwie kuzu na szklankę wody. Kuzu rozpuszcza się najpierw w niewielkiej ilości zimnej wody, a potem miesza z wrzącym sosem. 

Do otrzymania gęstości budyniu potrzebujemy dwie do czterech łyżek stołowych na szklankę wody.

Kuzu: zastosowanie w kuchni

Kuzu zachowuje się dokładnie tak jak inne mąki skrobiowe, czyli rozpuszczona w wodzie staje się przezroczysta - ale ma nieco silniejsze zdolności zagęszczające. Możemy nią zagęszczać zupy i sosy, dodawać do galaretek z agarem, gotować kisiele owocowe, budynie i puddingi. Nadaje się także do panierowania np. kotletów. Po usmażeniu tworzy chrupiącą skórkę. Jest produktem odpowiednim dla wegetarian, wegan, nie zawiera glutenu. 

Ocena: 5