Nawyki żywieniowe Polaków: czy grozi nam niedożywienie jakościowe?

2019-07-29 7:23

Ponad połowa Polaków sięga po słodycze między posiłkami, kobiety częściej wybierają warzywa i owoce, a z wiekiem odżywiamy się coraz lepiej. Sprawdź podsumowanie wyników badania o nawykach żywieniowych Polaków przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Tesco Polska.

Nawyki żywieniowe Polaków: czy grozi nam niedożywienie jakościowe?
Autor: Shutterstock Tłuste i słone czipsy, czy pełen witamin owoc? Jak się okazuje wybór nie jest łatwy

Spis treści

  1. Jemy pod wpływem chwili
  2. Brakuje nam czasu
  3. Dochód zmienia nasze podejście
  4. Mięso walczy o miejsce na talerzu
  5. Mądrość przychodzi z wiekiem

Niedożywienie jakościowe to bardzo często ignorowany problem. A przecież to, co jemy, wpływa na nasze samopoczucie, koncentracje, zdrowie i jakość życia. Tesco Polska wraz z SW Research sprawdziło skalę problemu w Polsce. Wyniki wskazały, że prawie 40% Polaków nie odżywia się prawidłowo. Co jeszcze mówią o nas nawyki żywieniowe?

Jemy pod wpływem chwili

Dieta co drugiego Polaka jest sumą chwilowych zachcianek i nieprzemyślanych wyborów. Ponad 51% badanych na pytanie o nawyki żywieniowe odpowiedziało, że „jedzą to, na co mają ochotę w danym momencie”. Choć 66% Polaków wybiera warzywa i owoce jako przekąski, to 57% badanych miedzy posiłkami sięga także po słodycze. Bardzo popularne są też słone przekąski, które wybiera aż 44%. Dane wskazują jak bardzo niekonsekwentne są nasze nawyki żywieniowe.

Brakuje nam czasu

Prawie połowa Polaków zna podstawowe zasady zdrowego żywienia i stosuje je w swojej diecie. Jednak już co czwarty Polak przyznaje, że nie odżywia się prawidłowo z powodu braku czasu. Problem ten dotyczy zwłaszcza kobiet – prawie 30% z nich podało napięty grafik jako przyczynę zaniedbania diety. Taką samą odpowiedź wybrało tylko 21% mężczyzn. Zła dieta wpływa także na naszą pracę i koncentrację. Co piąty Polak po posiłku odczuwa senność i zmęczenie. Złe samopoczucie spowodowane jest nieodpowiednią dietą i nieregularnymi posiłkami.

Dochód zmienia nasze podejście

Badania wskazują, że poziom zarobków znacząco wpływa na podejście ludzi do żywienia. Odpowiedź „dbam, by moja dieta zawierała potrzebne witaminy i minerały” wybrało prawie 33% osób, które zarabiają powyżej 5000 zł netto. Wśród zarabiających mniej odsetek wynosił 24-28%. Co więcej, zamożni Polacy najrzadziej odpowiadali, że jedzą to, na co mają ochotę w dany momencie – tylko 36,5%. Dla porównania, w przedziale 1000-2000 zł robi tak aż 57,1%, a w pozostałych przedziałach dochodowych 46-47%. Bardziej niż dla innych liczy się też dla nich wygląd potraw. To pokazuje, że zasobność portfela może wpływać na sposób odżywiania się.

Mięso walczy o miejsce na talerzu

Co trzeci Polak uważa, że pełnowartościowy posiłek powinien posiadać mięso. Pomimo popularności diet wegańskich i wegetariańskich w dużych miastach, to na wsiach je się najwięcej warzyw. Tylko 28% mieszkańców wsi wskazało mięso jako składnik pełnowartościowego posiłku. W dużych miastach odsetek wynosił więcej niż 30%.

Jednocześnie ponad 75% kobiet sięga po warzywa i owoce, gdy chce przygotować pełnowartościowy posiłek. Taki wybór podejmuje zaledwie 47% mężczyzn, którzy także chętniej sięgają po produkty mięsne.

Mądrość przychodzi z wiekiem

Najlepszą wiedzę o zdrowym odżywianiu zdobywamy z wiekiem. Ponad 30% osób powyżej 50 roku życia zadeklarowało, że dba o odpowiednie witaminy i minerały w swojej diecie. Warto zauważyć, że to wiek, w którym najmocniej odczuwamy konsekwencje naszych codziennych nawyków żywieniowych. W przypadku osób do 24 lat odsetek dbających o wartości odżywcze w diecie jest dwukrotnie mniejszy. To, co i jak jemy ma realny wpływ na nasze zdrowie i jakość życia. Warto o zdrowym odżywianiu pomyśleć już dziś!