Nawyki żywieniowe Polaków: czy grozi nam niedożywienie jakościowe?

Nawyki żywieniowe Polaków: czy grozi nam niedożywienie jakościowe?

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Tłuste i słone czipsy, czy pełen witamin owoc? Jak się okazuje wybór nie jest łatwy

Ponad połowa Polaków sięga po słodycze między posiłkami, kobiety częściej wybierają warzywa i owoce, a z wiekiem odżywiamy się coraz lepiej. Sprawdź podsumowanie wyników badania o nawykach żywieniowych Polaków przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Tesco Polska.

 

Wyniki badań nawyków żywieniowych Polaków [GRAFIKA]

Niedożywienie jakościowe to bardzo często ignorowany problem. A przecież to, co jemy, wpływa na nasze samopoczucie, koncentracje, zdrowie i jakość życia. Tesco Polska wraz z SW Research sprawdziło skalę problemu w Polsce. Wyniki wskazały, że prawie 40% Polaków nie odżywia się prawidłowo. Co jeszcze mówią o nas nawyki żywieniowe?

Jemy pod wpływem chwili

Dieta co drugiego Polaka jest sumą chwilowych zachcianek i nieprzemyślanych wyborów. Ponad 51% badanych na pytanie o nawyki żywieniowe odpowiedziało, że „jedzą to, na co mają ochotę w danym momencie”. Choć 66% Polaków wybiera warzywa i owoce jako przekąski, to 57% badanych miedzy posiłkami sięga także po słodycze. Bardzo popularne są też słone przekąski, które wybiera aż 44%. Dane wskazują jak bardzo niekonsekwentne są nasze nawyki żywieniowe.

Brakuje nam czasu

Prawie połowa Polaków zna podstawowe zasady zdrowego żywienia i stosuje je w swojej diecie. Jednak już co czwarty Polak przyznaje, że nie odżywia się prawidłowo z powodu braku czasu. Problem ten dotyczy zwłaszcza kobiet – prawie 30% z nich podało napięty grafik jako przyczynę zaniedbania diety. Taką samą odpowiedź wybrało tylko 21% mężczyzn. Zła dieta wpływa także na naszą pracę i koncentrację. Co piąty Polak po posiłku odczuwa senność i zmęczenie. Złe samopoczucie spowodowane jest nieodpowiednią dietą i nieregularnymi posiłkami.

Dochód zmienia nasze podejście

Badania wskazują, że poziom zarobków znacząco wpływa na podejście ludzi do żywienia. Odpowiedź „dbam, by moja dieta zawierała potrzebne witaminy i minerały” wybrało prawie 33% osób, które zarabiają powyżej 5000 zł netto. Wśród zarabiających mniej odsetek wynosił 24-28%. Co więcej, zamożni Polacy najrzadziej odpowiadali, że jedzą to, na co mają ochotę w dany momencie – tylko 36,5%. Dla porównania, w przedziale 1000-2000 zł robi tak aż 57,1%, a w pozostałych przedziałach dochodowych 46-47%. Bardziej niż dla innych liczy się też dla nich wygląd potraw. To pokazuje, że zasobność portfela może wpływać na sposób odżywiania się.

Mięso walczy o miejsce na talerzu

Co trzeci Polak uważa, że pełnowartościowy posiłek powinien posiadać mięso. Pomimo popularności diet wegańskich i wegetariańskich w dużych miastach, to na wsiach je się najwięcej warzyw. Tylko 28% mieszkańców wsi wskazało mięso jako składnik pełnowartościowego posiłku. W dużych miastach odsetek wynosił więcej niż 30%.

Jednocześnie ponad 75% kobiet sięga po warzywa i owoce, gdy chce przygotować pełnowartościowy posiłek. Taki wybór podejmuje zaledwie 47% mężczyzn, którzy także chętniej sięgają po produkty mięsne.

Mądrość przychodzi z wiekiem

Najlepszą wiedzę o zdrowym odżywianiu zdobywamy z wiekiem. Ponad 30% osób powyżej 50 roku życia zadeklarowało, że dba o odpowiednie witaminy i minerały w swojej diecie. Warto zauważyć, że to wiek, w którym najmocniej odczuwamy konsekwencje naszych codziennych nawyków żywieniowych. W przypadku osób do 24 lat odsetek dbających o wartości odżywcze w diecie jest dwukrotnie mniejszy. To, co i jak jemy ma realny wpływ na nasze zdrowie i jakość życia. Warto o zdrowym odżywianiu pomyśleć już dziś!

 

Ocena: 5