Julia Wieniawa ma niedoczynność tarczycy - co powinna jeść, by czuć się lepiej

Julia Wieniawa ma niedoczynność tarczycy  - co powinna jeść, by czuć się lepiej

Autor Zdjęcia: MAREK KUDELSKI/Shutterstock

Julia Wieniawa z powodu  choroby Hashimoto źle toleruje gluten i stara się go unikać. Raz w tygodniu jednak daje sobie przepustkę od diety.

Julia Wieniawa, popularna aktorka, w 2018 roku przyznała się, że cierpi na niedoczynność tarczycy, która skutkuje na przykład opuchlizną na jej twarzy. Julia Wieniawa, oprócz leków na tarczycę, bardzo pilnuje diety, unika glutenu i nabiału, by zachować zdrowie i ładną sylwetkę. Jak naprawdę powinna się odżywiać Julia Wieniawa, co powinny jeść osoby z niedoczynnością tarczycy i chorobą Hashimoto?

Zarówno niedoczynność, choroba Hashimoto, jak i nadczynność tarczycy powodują poważne zaburzenia hormonalne, prowadzące do zmian w metabolizmie. Zalecenia żywieniowe w Hashimoto i niedoczynności tarczycy są praktycznie takie same -  trzeba  stosować odpowiednią dietę. Dieta ma na celu nie tylko unormowanie metabolizmu i doprowadzanie do  spadku wagi, ale również złagodzenie przewlekłego stanu zapalnego, procesów autoimmunologicznych czy wspomaganie syntezy hormonów.

Julia Wieniawa - co powinna jeść przy niedoczynności  tarczycy?

Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które prowadzi do ograniczenia syntezy hormonów tarczycy, a w konsekwencji - do spowolnienie metabolizmu. Jednymi z pierwszych objawów choroby jest wzrost masy ciała, zaparcia, spowolnienie akcji serca czy niska tolerancja zimna. Dieta dla osób chorych na Hashimoto powinna zawierać składniki przyspieszające metabolizm, a także sprzyjające redukcji masy ciała. Do redukcji masy ciała potrzebne jest stworzenie deficytu kalorycznego, ale nie może być on zbyt znaczny, gdyż wtedy jeszcze bardziej spowolni metabolizm. Dieta w chorobach tarczycy powinna oddziaływać przeciwzapalnie, czyli dostarczać organizmowi wielu antyoksydantów, kwasów omega 3. W diecie przy niedoczynności tarczycy oraz chorobie Hashimoto ważne jest również ograniczenie spożycia węglowodanów. Istotna jest też odpowiednia podaż białka, które sprzyja syntezie hormonów tarczycy. Najważniejsze mikroelementy, których nie powinno zabraknąć w diecie chorych tarczycę to: jod, selen, cynk, witamina D oraz witaminy z grupy B.

Dietę należy dobrać indywidualnie dla każdej osoby. Skuteczna dieta na Hashimoto musi uwzględniać wiek, wzrost, wagę, aktywność fizyczną pacjenta oraz inne dolegliwości pacjenta. Powinno się również uwzględnić współistniejące schorzenia, w tym potwierdzone nietolerancje i alergie pokarmowe. U większości osób, które chorują na Hashimoto, w większości badań występuje nietolerancja pokarmowa. Najczęściej występującą nietolerancją jest białko pszenicy, a w tym gluten, białka mleka krowiego, drożdży i białko jaja kurzego.

Julia Wieniawa - jak utrzymuje dobrą wagę przy  niedoczynności  tarczycy?

W 2018 roku  Julia Wieniawa poinformowała swoich fanów, obserwujących jej profil  na Instagramie, że opuchlizna, pojawiajaca się czasami na jej twarzy, jest  wynikiem niedoczynności  tarczycy  i choroby Hashimoto.

 

Julia Wieniawa jest  bardzo aktywna na Instagramie, gdzie od czasu  do czasu  fanki pytają, jak udaje się jej utrzymać, mimo  choroby, tak doskonałą sylwetkę. Wielokrotnie odpowiadała fankom: "Też mam problemy z opuchlizną i ciężko mi utrzymać wymarzoną sylwetkę , dlatego prawie codziennie ćwiczę, nie jem glutenu, który rozpycha i staram się trzymać diety. Mnóstwo wyrzeczeń, ale efekty widzę. Cheat day na restauracje lub słodkości robię sobie raz w tygodniu i mi to wystarcza! dobra jest też ciepła woda z cytryna rano na czczo! A poza tym regularnie biorę lek na tarczyce, co jest podstawą"– pisze Julia.

Julia Wieniawa regularnie ćwiczy, nie je glutenu, ograniczyła nabiał ze względu na nietolerancję laktozy. Każdy dzień zaczyna od wody z cytryną „Ja jestem uczulona na laktozę. Nie sprawdziłam tego jeszcze przez badania na celiakię, ale jestem przekonana, że jestem uczulona na gluten, ponieważ zawsze, jak zjem gluten, to po pierwsze puchnę - a to jest związane z moją niedoczynnością tarczycy - a po drugie robią mi się jakieś takie plamki na skórze, mnie to swędzi i boli. Tylko jak zjem gluten. Jak go nie jem, to nagle mi to wszystko schodzi i jest wszystko w porządku, nie jestem opuchnięta…” - wyznała dziennikarzom. „Takie jedzenie naprawdę osłabia, więc ja nie mogę sobie na to pozwolić, bo mam ciągle tyle pracy, że muszę mieć dużo energii, a żeby mieć dużo energii, to muszę jeść zdrowo” - mówi o sobie  Julia Wieniawa. Gwiazda ratuje się herbatą z pokrzywy, która również poprawia jej samopoczucie.

Poznaj przepis na sok, który  pomaga w dolegliwościach  tarczycy:

Czerwone smoothie na odchudzanie sylwetki tarczycowej

Co jeszcze warto jeść przy niedoczynności tarczycy? Na pewno bogate w jod gruszki, produkty bogate w witaminę D, produkty bogate w witaminy z grupy B

Przeczytaj więcej:

Dieta w chorobie Hashimoto - zasady, produkty wskazane i przeciwwskazane

 

 

? https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/dieta-w-chorobie-hashimoto-zasady-produkty-wskazane-i-przeciwwskazane-aa-YMXP-VAJB-haHe.html

[if gte mso 9]> Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4
Ocena: 2,4