Jak prawidłowo karmić mózg, aby zwiększyć jego sprawność?

Jak prawidłowo karmić mózg, aby zwiększyć jego sprawność?

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Mózg ma dwie półkule: lewą „akademicką” i prawą „kreatywną”

Każdy wie, że mózg jest ważny. Myślenie, rozumowanie, odbieranie bodźców zewnętrznych, zapamiętywanie, uczucia, to tylko ułamek wszystkich funkcji pełnionych przez mózg. Ta wyjątkowa maszyna myśląca i co ważne odczuwająca, potrzebuje ogromnego zasobu energii by podołać wszystkim zadaniom. 

Mózg człowieka - najbardziej złożona struktura biologiczna. Można powiedzieć, że jest biologicznym komputerem, choć w przypadku rozwiniętych organizmów należy pamiętać również o układzie limbicznym odpowiadającym za emocje, zachowanie i pamięć długotrwałą (choć nie on jedyny za to odpowiada). Tego komputery nie potrafią jeszcze.

Czy wiesz, że? 

Moc elektryczna mózgu to około 20-25 W. Taką moc człowiek osiąga już w trzecim roku życia. 

Porównanie do komputera jest o tyle trafne, że tak jak w komputerze, gdzie wszystkie skomplikowane operacje sprowadzają się do prostych operacji wykonywanych przez tranzystory, przez które przepływ prądu jest oznaczany jako 1, a brak przepływu jako 0, nasz mózg składa się z neuronów, które również przewodzą prąd, choć na inny sposób. Tranzystory i neurony tworzą sieć, dzięki której możliwe są wszelkie skomplikowane operacje.

Czy wiesz, że? 

Mózg zużywa  20% pozyskanego tlenu i 25% spożytej glukozy 

Komputer, żeby działał potrzebuje tylko zasilania, czyli energii. Neuron jest znacznie bardziej skomplikowany od tranzystora i żeby dobrze wykonywał swoje zadanie, poza energią potrzebną do wytworzenia przepływu prądu potrzebuje wielu innych składników takich jak chociażby kwasy omega 3. Mózg jednak jest znacznie bardziej złożony niż komputer, w końcu więcej potrafi od niego, nie możemy go zatem traktować tylko jako sieci neuronów. Przede wszystkim mózg potrzebuje dużo więcej niż tylko energii. Potrzebuje również składników budulcowych, które pozwolą mu się rozwijać i naprawiać.

Czy wiesz, że?

Mózg to zaledwie 2% masy całego ciała; ale zużywa energię 10 razy szybciej niż inne części ciała. 

Jak w pełni odżywić mózg, by ten pracował tak jak powinien i może? Najlepiej sięgnąć po książkę Delii McCabe „Nakarm mózg”, gdzie znajdziemy wiele przepisów, jak prawidłowo odżywiać nasz złożony rozum, aby uniknąć przemęczenia mózgu, ułatwić zapamiętywanie oraz szybkość jego pracy. Książka ta jest owocem 20 lat badań nad działaniem ludzkiego mózgu i nad wpływem jedzenia na mózg, a proponowane przez autorkę dania są smaczne i łatwe w przygotowaniu.

Na przykład ciasteczka z masła orzechowego i czekolady to klasyka wśród znanych pokarmów dla mózgu. Moja nauczycielka od chemii zawsze mówiła, że przed sprawdzianem najlepiej zjeść gorzką czekoladę i miała rację. Czekolada ma doskonały wpływ na proces myślenia i poprawia humor. Orzechy ziemne natomiast dostarczają niezbędnych tłuszczy, witamin i zawierają dużo magnezu, manganu i cynku, biopierwiastków wpływających na szybkość i skuteczność przewodzenia. Dlatego by zwiększyć produktywność swego mózgu, warto zrobić przerwę i przygotować przekąskę, która pomoże nam w pracy umysłowej, bo nie ma nic gorszego niż ciężki dzień i przemęczony, wolny mózg, który wcale nie ma zamiaru pracować.

Ocena: 3,8