"Porozmawiajmy o nalewkach"- spotkanie autorskie z Anną Szubińską

Autor Zdjęcia: Małgorzata Sosnowska

Spotkanie przy książce i dobrym trunku.

Nalewki to prawdziwy temat rzeka... zwłaszcza jeśli podejmuje się go w gronie miłośników dobrych alkoholi. A takie właśnie zacne grono spotkało się 27 sierpnia w Salonie M&P Alkohole i Wina Świata na spotkaniu z Anną Szubińską, nasza redakcyjną koleżanką i autorką poradnika "Nalewki. Natura zamknięta w butelce".

Spotkanie miało bardzo kameralny charakter, dzięki czemu od pierwszych minut zapanowała bardzo przyjazna i swobodna atmosfera. Rozmowę poprowadził Łukasz Gołębiewski, znawca alkoholi, redaktor naczelny magazynu "Aqua Vitae". Znakomicie przygotowany prowadzący to przyczynek do wspaniałej rozmowy. I taka też była nasza pogawędka, w której, poza prowadzącym i autorką, czynny udział brali również pozostali uczestnicy spotkania.

Rozmawialiśmy o tym, jak przygotowywać pyszne nalewki, wspominaliśmy długą historię nalewkarstwa w Polsce, wymienialiśmy pomysły na najlepsze receptury. W głowach rodziły się nowe pomysły na kolejne połączenia smakowe.  - Chciałabym, aby ta książka była zachętą dla tych wszystkich, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z nalewkami - powiedziała Anna Szubińska. - Zawarte w niej przepisy są krótkie i jasne, aby każdy znalazł odpowiednie dla siebie. Ułożyłam je w swoisty kalendarz, aby podkreślić, że każdy czas jest dobry na przygotowywanie nalewek i że zawsze znajdziemy produkty stanowiące bazę trunków. Latem i jesienią stawiajmy na świeże owoce sezonowe, w innych porach roku możemy wykorzystać cytrusy, owoce suszone, bakalie i zioła. Próbujmy, eksperymentujmy, czerpmy z tego radość - zachęcała.

Rozmowy toczyły się do późnego wieczora, oczywiście przy kieliszeczku zacnego trunku. Bo jak się okazało w trakcie spotkania nie tylko autorka przyniosła swoje wyroby do degustacji. Również uczestnicy pochwalili się swoimi specjałami.

Ocena: 5