„Nalewki. Natura zamknięta w butelce” Anny Szubińskiej. Dlaczego warto kupić tę książkę?

2019-09-12 12:00

„Nalewki. Natura zamknięta w butelce” Anny Szubińskiej to kolejna książka z cyklu „Beszamel poleca”. Zbiór ponad 100 przepisów na tradycyjne nalewki oraz rzadkie wynalazki uzupełniają receptury tinktur ziołowych, które przydadzą się w każdej domowej apteczce. Praktyczna antologia nalewkarstwa powinna znaleźć się na półce każdego wytrawnego smakosza.

Nalewki
Autor: Shutterstock

 

Kup książkę online

Poradnik do nabycia w sieci Empik, księgarniach i naszym sklepie.

Przejrzysty układ książki, piękne zdjęcia i przepisy krok po kroku zachęcają by zacząć domowy wyrób tradycyjnych polskich nalewek. W książce znajdziecie przepisy na klasyki: wiśniówkę, malinówkę, dereniówkę czy porterówkę. Oprócz tradycji miejsce mają wynalazki na nowych owocach hodowlanych, zyskujących popularność, jak na przykład jagoda kamczacka.

Autorka przekonuje, że nalewki można przygotować o każdej porze roku. Gdy nie ma pod ręką dojrzałych, lokalnych produktów, warto sięgać po owoce suszone, orzechy i cytrusy. Kalendarzowy układ książki pozwala znaleźć inspirację na każdy miesiąc w roku. Wszystkie przepisy zostały specjalnie opracowane tak, aby każdy mógł sobie poradzić z ich przygotowaniem. Zawarte w książce ogólne zasady nalewkarstwa bardzo ułatwiają rozpoczęcie przygody z domowym wyrobem nalewek.

Znajdziemy tu propozycje nalewek na pobudzenie apetytu, doskonałych aperitifów oraz kompozycje idealne na słodkie zakończenie posiłku, na symboliczny kieliszek do kawy, czy herbaty. Bo przecież nalewek, przygotowywanych z czułością i długo dojrzewających, nie pija się na butelki lub - O zgrozo! - skrzynki, ale na kieliszki. A nawet na naparstki. Pija się nalewki z namaszczeniem, uważnością i dla smaku. Czasem dla walorów zdrowotnych.

„Nalewki. Natura zamknięta w butelce” to także źródło inspiracji dla doświadczonych nalewkarzy. Autorka przywraca naszej pamięci wiele zapomnianych, a kiedyś pospolitych pączkówek i listkówek. Receptury z mieszanymi alkoholami i eksperymentami smakowymi zachwycą zaawansowanych wytwórców. Już same tytuły pobudzają wyobraźnię - Jarzębiak z głogiem i śliwkami, Mocna brusznicówka czy Malinówka z ginem i miodem.

Staranność opracowania, szczegółowe opisy praktycznego wykonania oraz użyteczne uwagi autorki na temat smaku, sposobu i temperatury podania czynią z książki „Nalewki. Natura zamknięta w butelce” poradnik, z którego naprawdę się korzysta. Warto mieć tę książkę na swojej półce z kulinariami. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy mieć czas i ochotę zabawić się w staropolskie nalewy domowe.