Schab pieczony ze śliwką - jak zrobić? Rady Agaty Wojdy

Schab pieczony ze śliwką - jak zrobić? Rady Agaty Wojdy

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Schab ze śliwką - niby  danie proste do przygotowania, ale jego smak zależy od wielu czynników.

Schab pieczony ze śliwkami to klasyka kuchni polskiej. Jak go przygotować, by zaskoczyć wszystkich  niepowtarzalnym smakiem dania podczas rodzinnego obiadu?  Skorzystajcie z rad Agaty Wojdy, szefowej kuchni hotelu Bellotto oraz gwiazdy  programu kulinarnego  Smaki Agaty!

  • Nie unikaj kontaktu z mięsem. "Pomęcz" je zanim zaczniesz piec. Schabowi przed pieczeniem sprzyja wszelkie ugniatanie, obtłukiwanie, uderzanie tłuczkiem, masowanie z przyprawami. Dzięki masowaniu z przyprawami ich aromat dotrze do każdego centymetra mięsa. Poza tym schab schabowi nierówny - jeśli trafił się nam kawałek mięsa ze starszej świni - to  wręcz konieczne, by mięso  było miękkie, ale nie suche. 

  • Schab nadziewaj mieszanką śliwek. Same słodkie kalifornijskie nie dadzą tyle aromatu, co polskie wędzone, bez pestek. Zanim zaczniesz je wciskać w zakamarki mięsa, wymieszaj je z wyciśniętym ząbkiem czosnku, młotkowanym pieprzem, otartą skórka z pomarańczy i 2 łyżkami rozpuszczonego masła. Można dorzucić 1 łyżkę drobno posiekanej cebuli i natki. Nie zaszkodzi garść orzechów włoskich przesiekanych nożem.

  • Schab przed schowaniem w rękaw warto obsmażyć na sklarowanym maśle z łyżką miodu. Dołóżcie obok na patelni 2 nieobrane, a przekrojone w poprzek szerokości główki czosnku. Rumienimy je na przecięciu, dokładamy do rękawa i dolewamy 3/4 szklanki ciepłego bulionu podgrzanego na patelni, na której obsmażaliśmy schab. Czosnek będzie pachniał, a my po pieczeniu mięsa wygrzebiemy z upieczonych łupin czosnkowy słodki mus uzupełniający sos.

Ocena: 3