Przepiórki z rozmarynem - rady Agaty Wojdy. Jak zrobić najlepsze przepiórki z rozmarynem?

Przepiórki z rozmarynem - rady Agaty Wojdy

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Przepiórki  to pyszny, wykwintny drób, idealny na uroczysty obiad - zwłaszcza, gdy podczas przyrządzania przepiórek skorzystam z rad szefowej kuchni - Agaty Wojdy

Przepiórki coraz częściej pojawiają się na półkach supermarketów.  Przepiórki mają bardzo zdrowe mięso o wykwintnym smaku, więc idealnie nadają się na uroczyste okazje. Gdy nasz przepis wzbogacisz zgodnie z radami Agaty  Wojdy - szefowej kuchni hotelu Bellotto oraz gwiazdy  programu Smaki Agaty - masz szansę na kulinarny sukces!

  • Obsmażając przepiórki wymień oliwę na klarowane masło

  • Nie bój się owinąć nóżek plasterkiem wędzonej słoniny.

  • Pokrój w kostkę jabłko, dodaj mu miodu i porwane listki świeżego rozmarynu. Włóż do środka każdej przepiórki po kopiastej łyżce tej mieszaniny. Niekoniecznie musimy zjeść potem farsz, ale napełnimy mięso aromatem jesieni.

  • Warto tak chude ptaki piec w workach lub w szczelnym naczyniu. Cyrkulacja i wilgoć okażą się pomocne w uzyskaniu najlepszego w jakości mięsa.

  • Nie zapomnij, że dzikie ptactwo lubi dodatek owoców na talerzu. Wymieszaj porcję żurawiny z łyżeczką chrzanu i podaj obok gotowych przepiórek.

Ocena: 2,3