Jakie śliwki są najlepsze na przetwory?

2017-09-18 14:18

Śliwki to jedne z najpopularniejszych owoców do jedzenia na surowo oraz na przetwory: powidła, dżemy, kompoty. Śliwki możemy także suszyć i marynować w occie bądź innych zalewach. Spraw, które rodzaje śliwek wybrać do zrobienia poszczególnych smakołyków na zimę.

jakie_sliwki_najlepsze_na_przetwory.jpg
Autor: photos.com Powidła, dżemy, śliwki w occie, śliwowica... - wykorzystaj sezon na śliwki i przygotuj na zimę smaczne przetwory!

Spis treści

  1. Śliwki węgierki
  2. Śliwki renklody
  3. Śliwka Stanley

Na targowiskach i w sklepach oferowany jest już duży wybór różnych odmian śliwek. Większość z nich nadaje się zarówno do bezpośredniego spożycia na surowo, jak i na przetwory.

Śliwki węgierki

Najpopularniejsze i najbardziej znane są śliwki węgierki – mianem tym określa się wiele odmian, na przykład Węgierkę Zwykłą (najpopularniejszą odmianę śliwy, a do tego najłatwiejszą w uprawie w przydomowym sadzie, o owocach średniej wielkości z ciemnofioletową skórką i żółtozielonym miąższem, który łatwo odchodzi od pestki) czy Węgierkę Dąbrowicką (odmiana o owocach średniej wielkości z fioletową skórką i miąższem łatwo odchodzącym od pestki; owoce nadają się do bezpośredniego spożycia, do ciast i na przetwory).

Śliwki renklody

Popularne są także renklody o dużych, zwykle deserowych owocach. Jedną z najbardziej znanych jest renkloda Ulena, która ma kuliste, zielonożółte, soczyste owoce o miodowym smaku, znakomicie nadające się zarówno do spożycia na surowo (choć miąższ niezbyt dobrze odchodzi od pestki), jak i na kompoty oraz dżemy.

Śliwka Stanley

Jedną z najsmaczniejszych odmian deserowych śliw, która jednocześnie nadaje się na przetwory (kompoty, powidła oraz susze), jest odmiana Stanley o dużych owocach i ciemnogranatowej skórce.