Nalewka z żurawiny: prosty przepis
Gorzka i mocna nalewka z żurawiny o wyrafinowanym aromacie nie każdemu przypadnie do gustu. Powinna za to smakować fanom żubrówki, bo jest jej słodszą wersją. Zachowuje wszystkie właściwości zdrowotne żurawiny!
Owoce gotowe do przetworów możemy dostać lub zebrać na początku jesieni - we wrześniu i październiku. Żurawina cieszy się mniejszą popularnością niż jagody czy borówki amerykańskie, ale nie możemy zapomnieć o jej zdrowotnych właściwościach.
Dobrze wpływa na działanie układu pokarmowego i pracę nerek. Ma działanie antyoksydacyjne i odkażające, ponadto zawiera antocyjany, kwasy organiczne, witaminę C, P, witaminy grupy B oraz niszczące bakterie garbniki katechinowe.
Przepisy na pyszne nalewki znajdziecie w wydanej pod patronatem Beszamel.pl przez wydawnictwo HARDE książce Anny Szubińskiej "Nalewki. Natura zamknięta w butelce". Poradnik do nabycia w sieci Empik, księgarniach i naszym sklepie.
SKŁADNIKI
- kilka pędów piołunu (najlepiej młodych);
- 1 l czystej wódki (45);
- 1 kg żurawiny;
- 1/4 kg cukru (miłośnicy słodszych smakków mogą zwiększyć ilość cukru do 1/2 kg)
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Wyparzyć i wysuszyć litrowy słoik.
- Piołun przełożyć do słoja, zalać alkoholem, szczelnie zamknąć i odstawić na miesiąc.
- Płyn przefiltrować przez papierowy filtr do kawy i odstawić na pół roku w chłodne miejsce.
- Dokładnie umyć żurawinę, włożyć do małego gąsiorka i zalać przygotowaną wcześniej piołunówką (pierwsze 3 punkty).
- Postawić alkohol w nasłonecznionym miejscu na 6 tygodni. Po tym czasie oddzielić nalewkę od owoców i wstawić do szafki.
- Żurawinę z alkoholu włożyć do innego słoika, zasypać cukrem, wymieszać i potrząsnąć. Codziennie wstrząsać słoikiem aż do całkowitego rozpuszczenia cukru.
- Zalać owoce nalewką, wszystko wymieszać i odstawić na 2 tygodnie.
- Przelać przez papierowy filtr do kawy i rozlać do butelek. Odstawić w chłodne, ciemne miejsce na 7 miesięcy.