Nalewka z oliwnika baldaszkowatego
Nalewka z oliwnika baldaszkowatego w niczym nie przypomina jego czerwonych owoców. Ma delikatny kolor białej herbaty, zapach kwiatów i miodowy smak. Wypróbuj przepis na nalewkę z oliwnika, która uchodzi za nieomal tak doskonałą w smaku, jak słynna nalewka z derenia.
Oliwnik baldaszkowaty (Elaeagnus umbellata) to roślina miododajna o jadalnych czerwonych owocach. Ten niewymagający, lecz okazały krzew z Azji Wschodniej rodzi owoce przypominające z wyglądu drobne czereśnie, a w smaku czerwone porzeczki. Czerwone owoce dojrzewają we wrześniu, lecz utrzymują się do października, kiedy osiągają najlepszy smak. Owoce oliwnika baldaszkowatego są kwaskowato-słodkie, soczyste, o średnicy do 8 mm. W środku znajduje się jedna mała pestka. Stanowią bogate źródło witamin A, C i E. Jagody mogą być spożywane w stanie świeżym jako deserowe, bądź przeznaczone do przetwórstwa, m.in. do sporządzania przetworów, soków, nalewek, a także win.
Przepisy na pyszne nalewki znajdziecie w wydanej pod patronatem Beszamel.pl przez wydawnictwo HARDE książce Anny Szubińskiej "Nalewki. Natura zamknięta w butelce". Poradnik do nabycia w sieci Empik, księgarniach i naszym sklepie.
SKŁADNIKI
- czerwone owoce oliwnika baldaszkowatego
- wódka 40% alkoholu
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Owoce oliwnika dokładnie umyć i odsączyć.
- Wsypać do słoja i zalać do pełna wódką (owoce powinny zajmować ¾ objętości słoja).
- Słój zakręcić i pozostawić w ciepłym miejscu na 6 tygodni (wstrząsając zawartość co kilka dni).
- Po tym czasie zlać nalew do butelek, a owoce zasypać cukrem. Odstawić na ok. 2 tygodnie w ciepłe miejsce (co pewien czas wstrząsając), aż cały cukier się rozpuści a owoce puszczą soki.
- Syrop wymieszać z nalewem i odstawić na tydzień do sklarowania.
- Gdy drobinki miąższu osiądą, przefiltrować ostrożnie nalewkę do butelek, szczelnie je zamknąć i odstawić na kilka miesięcy w celu dojrzenia.