Jakie soki owocowe są zdrowe?

2017-01-02 16:07

Świeży sok, własnoręcznie wyciśnięty to oczywiście najzdrowszy i najsmaczniejszy napój. Ale jeśli nie masz czasu lub możliwości by sok wycisnąć, pij gotowe soki – wybieraj jednak te najbardziej wartościowe, bogate w składniki korzystne dla zdrowia. Jak kupować gotowe soki?  

Jakie soki owocowe są zdrowe?
Autor: Shutterstock Gotowe soki owocowe należy wybierać uważnie czytając etykiety.

Spis treści

  1. Sok w butelce czy kartonie?
  2. Sok, nektar czy napój?

Sklepowe półki aż uginają się od różnorodnych soków i nektarów, w kartonach i w butelkach. Zanim kupisz, warto wiedzieć, które z nich mają najwięcej walorów zdrowotnych.

Sok w butelce czy kartonie?

Sok jabłkowy czy pomarańczowy w butelce bardzo różni się od takiego samego soku w kartonie. Soki butelkowane są poddawane pasteryzacji, czyli podgrzewane do temperatury kilkudziesięciu stopni. Natomiast te w kartonie doprowadza się do temperatury wrzenia – dzięki temu mają dłuższy termin przydatności do spożycia, bo wysoka temperatura zabija obecne w nich bakterie, ale jednocześnie niszczy wiele składników odżywczych, w tym niektóre witaminy.

Sok, nektar czy napój?

W dobrym soku powinno być przynajmniej 85 proc. wyciśniętych owoców, nie może natomiast zawierać sztucznych barwników i aromatów. Ideałem byłoby, żeby nie zawierał także dodatku substancji słodzących.

Wbrew oczekiwaniom wielu klientów, nektar wcale nie jest zdrowszy od soku. Jest to bowiem z reguły przecier owocowy lub zagęszczony sok, rozcieńczony wodą, najczęściej w proporcji nawet 1:1, ale może to być nawet 1 porcja zagęszczonego soku lub przecieru na 4 porcje wody.

Natomiast w napojach owocowych ilość soku jest jeszcze mniejsza, a czasem w ogóle go nie ma – zastępują go różne sztuczne aromaty i barwniki oraz bardzo duża ilość cukru

Kupując gotowe soki warto zwrócić uwagę czy nie są dosładzane - cukrem, syropem glukozowo-fruktozowym albo słodzikami.

Najlepiej sięgać po soki świeżo wyciskane - dostępne w wielu sklepach.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE