Truskawkowa choroba - leptospiroza. Pamiętaj o myciu truskawek przed jedzeniem!

Truskawkowa choroba - leptospiroza

Autor Zdjęcia: pixabay.com

Leptospiroza - choroba zbieraczy truskawek.

Truskawki to przepyszne owoce sezonowe, które jak każda inna roślina, mogą przenosić również choroby. Dlatego tak ważne jest mycie owoców przed jedzeniem. Sprawdź, czym jest leptospiroza i w jaki sposób można się nią zarazić.

Skąd bierze się leptospiroza

Źródłem zakażenia leptospirozą jest mocz ryjówek. Letnie opady deszczu powodują wzrost liczby tych gryzoni, przez co prawdopodobieństwo zarażenia wzrasta. Do zachorowania dojść może także poprzez picie skażonej wody. Sezon zbierania truskawek kończy się wraz z lipcem, jednak choroba może wylęgać się nawet przez 26 dni. Dlatego tak ważne jest, aby myć owoce przed jedzeniem.

Jakie są objawy leptospirozy?

Najczęściej choroba ta przebiega w dwóch fazach. Pierwsza z nich może przypominać zwykłe przeziębienie - objawami są najczęściej gorączka, bóle mięśni, głowy i dreszcze. W drugiej fazie mogą pojawić się: żółtaczka, ból brzucha, powiększenie węzłów chłonnych oraz objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Nie zwlekajmy z podjęciem leczenia, ponieważ może ono doprowadzić do trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych oraz zgonu. 

Jak leczyć leptospirozę? 

Leptospirozę leczy się antybiotykami, najczęściej penicyliną. Kurację najlepiej rozpocząć w ciągu pierwszych 2-4 dni choroby. Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, aby dostatecznie wcześnie zdiagnozować zarażenie tą chorobą.

Ocena: 0