Truskawki za 3,50? Tym sposobem kupisz owoce o wiele taniej

2022-06-20 9:29

Ceny truskawek w zależności od regionu Polski wahają się od 7 zł/kg do 12 zł/kg. Przy szalejącej inflacji dla wielu osób to frykas, z którego rezygnują. A gdyby kosztowały 3,50/kg? Czy to jeszcze możliwe? Otóż tak.

plantacja truskawek
Autor: Shutterstock Opłaca się pojechać do rolnika i samemu zebrać truskawki

Szalejące ceny

Jeszcze nie tak dawno zmroziła nas cena za kilogram czereśni – na szczęście się uspokoiła. Niemniej to cena wciąż dwucyfrowa, tak samo zresztą jak truskawek, które na przykład w Warszawie kosztują tu obecnie 9–11 zł/kg.

Najlepiej owoce jest kupować bezpośrednio u rolnika, plantatora. Niemniej także u niego wzrosły koszty administracyjne za stragan i jak każdemu – za paliwo. Wzrósł też koszt, który plantator płaci robotnikom za zbiór owoców – pod warunkiem że tych pracowników ma.

Na plantacjach brakuje rąk do pracy

Rolnicy mają coraz większe problemy z siłą roboczą. Do tej pory znaczącą część stanowili tu Ukraińcy. Wojna jednak zmieniła wszystko: mężczyźni, w głównej mierze i co zrozumiałe, porzucili dotychczasowe zajęcia i chwycili w swej ojczyźnie za broń.

Plantatorzy mają więc spory kłopot – ich pięknych truskawek nie ma komu zbierać. Jak z tego wybrnąć?

Z pola wprost na stół

Ta metoda z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjna. Istnieje coraz liczniejsza grupa rolników, do których można pojechać i po prostu zebrać tyle truskawek (oraz innych sezonowych owoców i warzyw), ile potrzeba, i za tyle zapłacić. W ten sposób cena za kilogram jest o wiele niższa – to nawet 3,50 zł. I nawet, jeśli doliczymy do tego koszt paliwa na dojazd (a można przecież pojechać większą grupą i koszt paliwa podzielić na jadące osoby), to wciąż się opłaca – na pewno bardziej niż zakup na miejskim straganie czy w sklepie. Do tego sami kontrolujemy, co wrzucamy do kosza, przez co na nasze stoły trafia świeży i wyselekcjonowany przez nas owoc, na przykład truskawka. Rolnik za to za niższą cenę, ale bez ruszania się z miejsca i dodatkowych kosztów, bezpośrednio sprzedaje swój owoc, nie spisując go na zmarnowanie. Niezadowolenie mogą odczuwać jedynie pośrednicy.

Beszamel: Truskawki - właściwości truskawek. Dlaczego warto jeść truskawki?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE