Leśny surwiwal: warsztaty ze zbierania grzybów i sztuki przetrwania w lesie już w tę sobotę!

2021-09-02 11:56

Interesujesz się sztuką przetrwania? Lubisz zbierać grzyby? Weź uział w specjalnych warsztatach. Już 4-5 września 2021 na Bulwarach Wiślanych w Warszawie pod patronatem Lasów Państwowych odbędzie się piknik „Leśny Survival”. Gościem specjalnym będzie Justyn Kołek, wybitny polski grzyboznawca. Ale to nie koniec atrakcji!

Leśny surwiwal: warsztaty ze zbierania grzybów i sztuki przetrwania w lesie już w tę sobotę!
Autor: Grupa ZPR Leśny surwiwal: warsztaty ze zbierania grzybów i sztuki przetrwania w lesie już w tę sobotę!

Warsztaty grzyboznawcze

W ramach pikniku LEŚNY SURWIWAL odbędą się warsztaty poświęcone zasadom zbioru grzybów, ciekawostkom dotyczącym klasyfikacji i oznaczania grzybów, a także kwestii zatruć pokarmowych spowodowanych konsumpcją grzybów niejadalnych i trujących. 

Warsztaty poprowadzi Justyn Kołek – jeden z najlepszych w kraju grzyboznawców, członek – założyciel Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, ekspert w zakresie klasyfikacji grzybów, juror wielu krajowych konkursów dla grzybiarzy, a także pasjonat przyrody, który obala mity stanowiące największe stereotypy wśród grzybiarzy.

Udział w warsztatach pozwoli uczestnikom poczuć się o wiele pewniej podczas grzybobrania oraz odpowiedzieć sobie na pytania:

 1. Kiedy i gdzie wolno zbierać grzyby?
 2. Jak odróżnić znane grzyby jadalne od ich niejadalnych naśladowców?
 3. Jak przygotowywać grzyby, aby zachowały swój naturalny smak i aromat?
 4. Co zrobić, kiedy zatrujemy się grzybami?
 5. Dlaczego grzybiarz jest jak saper? 

Leśny surwiwal

Równolegle do spotkań dla grzybiarzy odbędą się też warsztaty poświęcone sztuce przetrwania i etyce outdoorowej, czyli temu, jak poradzić sobie w sytuacjach nagłych i nietypowych oraz jak bezpiecznie i zgodnie z prawem korzystać z lasu poznając jego „dzikie oblicze”.

Warsztaty poprowadzą edukatorzy ze Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu, organizacji społecznej zajmującej się promowaniem sztuki przetrwania. Wśród członków Stowarzyszenia znajdują się przyrodnicy, animatorzy zajęć outdoorowych, doświadczeni instruktorzy surwiwalu i bushcraftu, autorzy książek i publikacji tematycznych oraz wykładowcy akademiccy. A co będzie się działo?

Tematyka warsztatów dotyczyć będzie zasad sztuki przetrwania zarówno w lesie (z dala od cywilizacji) jak i w miejscach, gdzie przebywamy na co dzień: w pracy, w domu, w sklepie, w komunikacji publicznej itp.

Dla uczestników warsztatów przygotowano kilka „surwiwalowych sztuczek", które pomogą odpowiedzieć na pytania:

 1. Jak się nie zgubić w lesie?
 2. Jak odnaleźć drogę do domu?
 3. Skąd wziąć wodę do picia?
 4. Czym i jak rozpalić ogień?
 5. Co to jest "Wielka Trójka Surwiwalu"?
 6. Jaki ekwipunek zabrać na wyprawę?

Ponadto, edukatorzy opowiedzą o stosowaniu zasady „Leave No Trace” w etyce outdoorowej oraz przedstawią awaryjne narzędzia przetrwania i rękodzieło surwiwalowe.

Gdzie odbędzie się piknik Leśny Surwiwal? 

4-5 września (sobota - niedziela) 2021 roku w godzinach 11:00-17:00  na Bulwarach Wiślanych w Warszawie (Scena Główna, Strefa Animacji)

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE