Jakie zapasy zgromadzić w domu na wypadek kwarantanny?

2020-03-05 8:49
Kwarantanna
Autor: Shutterstock Kwarantanna domowa

Potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Powodów do paniki nie ma, ale na pewno warto zwrócić większą uwagę na higienę, zwłaszcza jeśli często przebywamy w przestrzeni publicznej. Warto również przygotować pewne zapasy na wypadek, gdybyśmy musieli pozostać w domu na czas kwarantanny. Co kupić? Podpowiadamy!

Kwarantanna przy podejrzeniu koronawirusa

Osoby, które mogły mieć styczność z zarażonymi, nawet jeśli nie mają objawów, powinny być objęte kwarantanną. Jeśli czują się dobrze taka niezbędna dla bezpieczeństwa społeczeństwa izolacja może odbywać się w domu. Jest to bardzo ważny element profilaktyki. Podczas kwarantanny nie należy przyjmować gości i jeśli to możliwe odizolować się od pozostałych domowników - przebywać w oddzielnym pokoju i korzystać z oddzielnej łazienki. Pojęcie kwarantanny domowej definiuje „Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi” z 5 grudnia 2008 roku i tam najlepiej sięgnąć po szczegółowe informacje.

Jak długo trwa kwarantanna

Kwarantanna w przypadku koronawirusa trwa 14 dni, w tym czasie należy pozostać w domu i zminimalizować do maksimum kontakty z innymi osobami, a także zachować szczególną higienę. Bardzo ważne jest w tym czasie częste mycie rąk, dezynfekowanie powierzchni wspólnych z innymi domownikami, nie używanie tych samych ręczników czy naczyń.

Jakie zapasy zgromadzić w domu na wypadek kwarantanny

Na czas kwarantanny warto zgromadzić odpowiednie zapasy żywności z długim terminem przydatności do spożycia. Przydadzą się:

Produkty sypkie:

ryż

makaron

kasza

mąka

cukier

Długoterminowe pieczywo:

suchary

pieczywo chrupkie

krakersy

Konserwy i przetwory:

konserwy rybne i mięsne

warzywa konserwowe

kiszonki

Napoje:

kawa i herbata

zapas wody mineralnej

Mrożonki:

mięso i wędliny

mieszanki warzywne

półprodukty zamrożone (typu warzywa na patelnię)

Wysokoenergetyczne przekąski lub słodycze:

orzechy

batony energetyczne

gorzka czekolada

Przyprawy, oleje i dania instant:

sól, ulubione przyprawy

olej

dania gotowe po zalaniu wrzątkiem.

Zgromadzenie tych produktów gwarantuje, że nasza dieta w czasie kwarantanny będzie urozmaicona i smaczna.