Chwilowa moda czy remedium na "wszystko"? Influenserki zachwalają, dietetyk przestrzega

2022-10-26 13:11

Tiktokowe mody kulinarne bywają różne. Niekiedy dziwne, niekiedy śmieszne, innym razem groźne. Kolejna z nich jest całkiem zdrowa, jednak, jak do każdego pomysłu, należy do niej podchodzić z wyobraźnią. Surówka z marchewki jest oczywiście zdrowa, ale nie jest remedium na "wszystko", jak twierdzą niektóre gwiazdki.

Moda na surówkę z marchewki
Autor: Shutteratock Tiktokerki polecają surówkę z marchewki, jako remedium na wiele chorób.

Jak większość tiktokowych mód, również pomysł na #rawcarrotsalad nie jest niczym nowym. Przepis na surówkę z surowej marchewki, skropionej olejem kokosowym i octem jabłkowym, a przyprawionej delikatnie solą i pieprzem promował lata temu amerykański biolog Raymond Peat, jako część swojego planu dietetycznego. Internauci odkopali jego dawny pomysł i wypromowali go na nowo.

Marchewka na zdrowie

Sałatka z surowej marchewki to rzeczywiście bardzo zdrowy posiłek, zwłaszcza z dodatkiem niezwykle cennego odżywczo octu jabłkowego. Jednak przysłuży się ona zdrowiu jedynie jako część dobrze zbilansowanej i różnorodnej diety, a nie jako samodzielne remedium na problemy zdrowotne. Marchew jest bardzo dobrym źródłem beta-karotenu i witaminy A, zawiera również witaminy B1 i B2, B6, C, E, H, K oraz PP. Znajdziemy w niej też wapń, magnez sod i potas. 

Marchewka, dzięki zawartym w niej związkom siarkowym, wspomaga procesy trawienia, a dzięki bogactwu beta-karotenu spowalnia procesy starzenia się organizmu. Ten ostatni związek wspomaga też układ odpornościowy organizmu oraz narząd wzroku. Nie można odmówić jej więc prozdrowotnych właściwości. Jednak trudno się zgodzić z promowanym przez influenserów ogólnym stwierdzeniem, że "surówka z marchewki balansuje poziom hormonów w organizmie" i "przyczynia się do wzrostu dobrych hormonów".

Niezbędna konsultacja

- Ta sałatka może być częścią zdrowej diety, ale nie liczcie na to, że ta mała codzienna sałatka całkowicie „zrównoważy” poziom hormonów” – powiedziała The New Jork Post Kayla Barnes, certyfikowana trenerka zdrowia mózgu i ekspert ds. żywienia. Podkreśliła również, że niektóre problemy rzekomo łagodzone przez sałatkę z marchwi, takie jak brak równowagi hormonalnej, powinny być omówione z lekarzem specjalizującym się w tej dziedzinie.

Nie ma bowiem czegoś takiego jak złe czy dobre hormony. Wszystkie hormony są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, problemem jest ich nadmiar lub niedobór. Marchewka może być przydatna w sytuacji nadmiaru estrogenu w organizmie, gdyż zawarty w niej błonnik wiąże w organizmie pochodzące z pożywienia estrogeny, blokując ich przedostanie się do krwioobiegu. Cała reszta marchewkowych cudów zachwalanych w filmikach jest raczej wynikiem myślenia życzeniowego niż rzeczywistej wiedzy.

Więcej o właściwościach marchewki możecie przeczytać w tekście: Dlaczego warto jeść marchew? 

Jeśli lubicie surówkę z marchewki, jadajcie ją nawet codziennie. W galerii znajdziecie kilkanaście przepisów na pyszne surówki marchewkowe.

Galeria: Najlepsze przepisy na surówkę z marchewki

Beszamel: Marchew – dlaczego warto jeść marchewkę?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE