14. Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa w Krośnie

2016-08-18 13:48

Polak Węgier dwa bratanki i do szabli, i do szklanki - ten drugi aspekt najlepiej widać w popularności win węgierskich w Polsce. O "węgrzynach" pisali nawet Sienkiewicz i Mickiewicz. W ramach obchodów Roku Kultury Węgierskiej warto się wybrać do Krosna, gdzie 19-21 sierpnia odbywa się 14. Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa.

14. Festiwal Win Węgierskich im. Portiusa w Krośnie
Autor: materiały prasowe Festiwal Win Węgierskich odbywa się w ramach Roku Kultury Węgierskiej

Specyficzny węgierski klimat jest idealny do uprawy winorośli. Nic zatem dziwnego, że u bratanków istnieją aż 22 okręgi winiarskie. - Każdy region charakteryzuje się swoimi "wielkimi winami", a niektóre z gatunków zdobywają zasłużone uznanie zarówno na Węgrzech, jak i za granicą - opowiada Zbigniew Ungeheuer, prezes Stowarzyszenia „Portius”, czyli organizatora Festiwalu w Krośnie. Wino jest mocno wpisane w węgierską kulturę. Filozof i pisarz Béla Hamvas w swojej "Filozofii wina" napisał np., że: "Ostatecznie pozostaną dwie istoty - Bóg i wino".

Schyłek lata to także czas niezwykłych imprez winiarskich wzdłuż Dunaju. Można wino degustować, ale też brać udział w jego produkcji. 14. Festiwal Win Węgierskich w Krośnie to polski akcent w tym cyklu.

Historia węgrzyna, czyli win węgierskich w Polsce

Popularność win węgierskich, czyli węgrzynów, nad Wisłą rozpoczęła się prawdopodobnie w XV wieku. Duży wkład miał też w XVI wieku Węgier na polskim tronie, czyli jeden z najznamienitszych władców - Stefan Batory. W kulturze staropolskiej krążyło nawet intrygujące przysłowie: "kto węgierskie wino pije, ten po śmierci nie zgnije". Z kolei szlaki handlowe, wzdłuż których transportowano węgierskie wino, tętniły życiem, a nawet sprzyjały wymianie idei.

14. Festiwal Win Węgierskich w Krośnie: jakie atrakcje czekają?

Miejsce Festiwalu nie zostało wybrane przypadkowo. Krosno leży bowiem w pobliżu dawnego Karpackiego Szlaku Wina, którym transportowano cenione węgrzyny do Polski. Na miejscu będzie można degustować trunki z aż sześciu węgierskich regionów winiarskich. Z kolei w antykwariacie Zbigniewa Oprządka będzie czekała wystawa "Węgry na starej pocztówce" połączona z kiermaszem literatury węgierskiej. To idealne miejsce na pielęgnowanie długiej tradycji kontaktów polsko-węgierskich.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE