Koronawirus: czy można zarazić się od zwierząt i produktów zwierzęcych?

Koronawirus: czy można zarazić się od zwierząt i produktów zwierzęcych?

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Czy zwierzęta mogą zarażać? 

Koronawirus rozprzestrzenia się.  Czy zastanawiacie się w jaki sposób można się zarazić? Wirus przenosi się drogą kropelkową, potrzebuje odrobinę śliny lub kropelkę kataru, aby przeżyć. Zarażamy się, wdychając rozpyloną podczas kichania i kasłania wydzielinę z nosa i ust osób chorych. Wciąż jednak trwają badania poszukujące źródeł zakażenia, sposobu  przenoszenia koronawirusa oraz zasięgu infekcji. Dostępne wiedza o koronawirusie i wcześniejsze doświadczenia z innymi koronawirusami (MERS-CoV i SARS-CoV) oraz innymi wirusami wywołującymi infekcje układu oddechowego (np. ptasią grypę) sugerują, że może dojść do przenoszenia chorób odzwierzęcych związanych z koronawirusem COVID-19.

Czy można zarazić się od zwierząt hodowlanych?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które są powszechne u zwierząt, tak jak i u ludzi. Czasami ludzie zarażają się wirusami odzwierzęcymi, które mogą następnie rozprzestrzeniać się na inne osoby. Na przykład źródłem pierwotnego zarażenia SARS-CoV były cywety, a MERS-CoV jest przenoszony przez wielbłądy dromadery. Jednak możliwe odzwierzęce źródła zakażeń dla koronawirusa COVID-19 nie zostały jeszcze potwierdzone. To znaczy, że nie potwierdzono laboratoryjnie drogi zakażenia od zwierzęcia do człowieka. 

Jak uniknąć ewentualnego zarażenia od zwierząt?

Dla ochrony przed zarażeniem od zwierząt, na przykład podczas odwiedzania rynków żywych zwierząt, należy unikać bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami i powierzchni mających kontakt ze zwierzętami. A jeśli do takiego kontaktu doszło, należy niezwłocznie umyć ręce wodą i mydłem lub przetrzeć je alkoholem etylowym. Nie należy dotykać twarzy, szczególnie oczu, nosa i ust. Dlaczego? Brud na naszych rękach może zawierać patogeny chorobotwórcze, które przeniesione w okolice ust lub oczu natychmiast wnikną do naszego ciała. 

Bezwzględnie należy stosować zasady bezpieczeństwa żywności. Ostrożnie obchodzić się z surowym mięsem, mlekiem lub jajkami, aby uniknąć zanieczyszczenia niegotowanej żywności.

Należy unikać spożywania surowych lub niedogotowanych produktów zwierzęcych.

Czy można zarazić się od zwierząt domowych?

Istniej już pewność, że w Hongkongu doszło do zarażenia psa od człowieka. Dowodzi to, że wirus pokonał barierę międzygatunkową. Wspomniany pies zaraził się od swojego właściciela, który chory na koronawirusa przebywał w domu na kwarantannie. Jest to na razie jedyny potwierdzony przypadek zarażenia zwierzęcia przez człowieka.

Nie ma jednak nadal dowodów na to, że człowiek zaraził się od zainfekowanego zwierzęcia. Nie ma żadnych potwierdzonych danych, że zwierzęta towarzyszące lub zwierzęta domowe, takie jak koty i psy, zostały zainfekowane lub mogłyby rozprzestrzeniać wirusa wywołującego COVID-19.

Środki ostrożności

W świetle dostępnych dowodów i doświadczenia, WHO - Światowa Organizacja Zdrowia zaleca:

  • Każdy odwiedzający hodowle żywych zwierząt, ubojnie, przetwórnie mięsa lub rynki produktów zwierzęcych powinien stosować ogólne środki higieny, w tym regularne mycie rąk mydłem i wodą po dotknięciu zwierząt i produktów zwierzęcych, unikając dotykania oczu, nosa lub ust rękami.

  • Należy unikać kontaktu z chorymi zwierzętami lub zepsutymi produktami zwierzęcymi.

  • Należy bezwzględnie unikać kontaktu z innymi zwierzętami, mieszkającymi na terenie lub w pobliżu miejsc przebywania zwierząt hodowlanych,  są to  bezpańskie koty i psy, gryzonie, ptaki, nietoperze.

  • Należy unikać kontaktu z potencjalnie zanieczyszczonymi odpadami zwierzęcymi lub płynami na ziemi lub podłogach sklepów i obiektów handlowych.

  • Należy unikać spożywania surowego mięsa, mleka i jaj.

  • Z surowym mięsem, mlekiem lub jajami należy obchodzić się zgodnie z dobrą praktyką bezpieczeństwa żywności, aby uniknąć zanieczyszczenia krzyżowego surowymi produktami spożywczymi.

  • Bezwzględnie należy stosować zasady bezpieczeństwa żywności. 

Zasady bezpieczeństwa żywności:

Umyj ręce przed, w trakcie i po przygotowaniu posiłku.

Umyj ręce przed jedzeniem.

Dokładnie gotuj mięso i jajka, unikaj jedzenia niedogotowanego pożywienia,

Używaj oddzielnych desek oraz noży do krojenia surowego mięsa.

Zawsze umyj ręce po kontakcie z surowym mięsem.

Nie spożywaj mięsa pochodzącego z niewiadomego źródła, może pochodzić od zakażonych zwierząt

Unikaj kontaktu z chorymi zwierzętami. Umyj ręce po każdym kontakcie ze zwierzętami gospodarskimi, czy domowymi.

Ugotowane i prawidłowo przyrządzone produkty mięsne można bezpiecznie spożywać, nawet jeśli pochodzą z obszarów na których występują ogniska zachorowań

 

 

Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)

Ocena: 5