Jałowiec pospolity - popularna przyprawa, którą można wykorzystać dla zdrowia

Jałowiec pospolity - popularna przyprawa, którą można wykorzystać dla zdrowia

Autor Zdjęcia: pixabay.com

Jałowiec oprócz ciekawych walorów smakowych ma również liczne właściwości lecznicze.

Jałowiec pospolity ma szpilkowate liście i małe, podłużne, żółte kwiaty. Jego owoce po zawiązaniu są zielone, a podczas dojrzewania stają się granatowoczarne. Wykorzystuje się je w kuchni jako przyprawę do dań mięsnych oraz w ziołolecznictwie. Sprawdź, jak wykorzystać je dla zdrowia.

Jałowiec pospolity - właściwości

Stosuje się go przy zapaleniach dróg moczowych i kamicy nerkowej. Wzmaga wydzielanie żółci, poprawia trawienie i zapobiega wzdęciom, a okłady z naparu są dobre na bóle artretyczne, mięśniowe i zapalenie korzonków nerwowych.

Jałowiec pospolity - zbiory

Owoce zbieramy późną jesienią i zimą, od października do marca, gdy są w pełni dojrzałe. Suszymy je początkowo bez ogrzewania rozkładając cienką warstwą i często przesypując, dosuszamy w suszarni w temperaturze do 40 stopni. Jagody suszone są natomiast w wyższych temperaturach, aby nie straciły olejków eterycznych i właściwości leczniczych. Przechowuje się je w szklanych pojemnikach, aby zachowały pełnię smaku.

Jałowiec pospolity - zastosowanie

Odwar: łyżkę owoców zalewamy szklanką letniej wody. Ogrzewamy przez 30 minut nie dopuszczając do wrzenia, przecedzamy. Pijemy 3 razy dziennie po łyżce odwaru po jedzeniu dla pobudzenia apetytu i lepszego trawienia.

Wino: 0,5 kg owoców zalewamy 1 litrem białego wytrawnego wina i bardzo wolno doprowadzamy do wrzenia. Po ostudzeniu przelewamy do słoja, zamykamy i odstawiamy w ciepłe, zaciemnione miejsce na 4 dni. Po tym czasie wino przecedzamy i wlewamy do butelek. Pijemy codziennie rano 1 szklankę płynu na czczo, ma działanie moczopędne.

W kuchni: owoce służą jako przyprawa do różnych potraw mięsnych, do bigosu, sosów i marynat oraz do wyrobu wódek i likierów.

Ocena: 0