Zapach skunksa w piwie. Skąd się bierze?
Warto wiedzieć, jak rozpoznać podstawowe wady piwa, takie jak np. tzw. zapach skunksa. Skąd bierze się on w piwie? O czym świadczy?
Spis treści
Jak pachnie zapach skunksa?
Zapach skunksa w piwie, jak mówią o nim konsumenci, to charakterystyczny aromat kojarzący się z ziołami lub nawet marihuaną. Jego obecność przez niektórych uważana jest za cechę pożądaną – wśród piwoszy nie brakuje amatorów tego tzw. skunksowego zapachu. Nie zmienia to jednak faktu, że aromat ten uważany jest za wadę piwa.
Skąd bierze się brzydki zapach w piwie?
Zapach skunksa nie jest wynikiem błędów popełnionych przy produkcji (warzeniu) piwa, ale przy jego przechowywaniu. Najczęściej pojawia się w piwach sprzedawanych w zielonych butelkach. To dlatego, że zielone butelki przepuszczają światło słoneczne w większym stopniu niż np. butelki brązowe. A skunksowy aromat powstaje właśnie w wyniku działania światła na zawarte w chmielu izoalfakwasy. W skomplikowanym i złożonym procesie fotolizy z tych chmielowych związków połączonych z innym zawartymi w piwie substancjami powstaje izopentenylomerkaptan (3-metylo-2-buten-1-tiol). I to właśnie ten związek siarkowy ma zapach nazywany aromatem skunksa w piwie.