Solenie potraw: kiedy solić zupy, warzywa, mięso i jak to robić?
Zawsze pamiętamy, aby popieprzyć i posolić potrawę, a zazwyczaj robimy to na początku. Nie zawsze jednak jest to wskazane. Kiedy solić zupy, warzywa i mięso oraz jak to robić? Dzielimy się poradami na temat solenia potraw.
Spis treści
Na początku gotowania i smażenia potrawy czy na końcu - kiedy ją posolić? Jest kilka reguł, które warto zapamiętać, by cieszyć się jeszcze lepszym smakiem swoich dań.
>>> Sól w diecie. Jak ograniczyć sól w jadłospisie? [KLIKNIJ]
Solenie zupy
Zupy solimy raczej pod koniec gotowania. Kiedy? Gdy warzywa są już miękkie. Powód? Wiele mieszanek warzywnych i tzw. ziarenek smaku ma już w sobie sól. Wtedy o wiele łatwiej przesolić zupę. Dodanie soli na początku może też spowodować, że np. kasza z krupniku zrobi się koloru ciemnego i nie będzie wyglądać apetycznie.
Wyjątek stanowi rosół oraz wszelkie buliony, które solimy na początku gotowania. Dlaczego? Dodatek soli na początku gotowania pozwala z mięsa, kości i warzyw wypłukać do bulionu takie związki, jak białka, cukry i sole mineralne. Dzięki soli wywar staje się bogaty w substancje odżywcze.
Zobacz: Solić czy nie solić? Jakie są zalety i wady soli?
Warzywa - kiedy solić?
- Warzywa gotowane w wodzie bądź na parze solimy na 3 minuty przed końcem. Wyjątek stanowią brokuły i rośliny strączkowe, które należy posolić dopiero wtedy, gdy znajdą się na talerzu.
- Warzywa duszone solimy 5-7 minut przed końcem. Jeśli posolimy je wcześniej, sól wyciągnie z nich wodę i sole mineralne. Warzywa staną się wtedy mniej jędrne.
- Warzywa pieczone korzeniowe solimy przed wstawieniem do piekarnika. Najlepiej jest najpierw je polać tłuszczem, przyprawić innymi ziołami i posolić. Również warzywa strączkowe solimy przed pieczeniem. Warzywa takie jak cukinia oraz wszystkie psiankowate (pomidory, papryki, bakłażany) solimy po upieczeniu.
Ziemniaki - kiedy dodać sól?
Ziemniaki solimy 5-7 minut od momentu, gdy woda w której gotują się ziemniaki zawrze. Pozwala to uniknąć wypłukiwania cennych związków odżywczych do wody.
Solenie mięsa - zasady
Mięso solimy tuż przed duszeniem i smażeniem. Gdy je pieczemy, to przynajmniej godzinę wcześniej posypmy je solą i zamarynujmy w ziołach. Jeśli podajemy mięso gotowane, to włóżmy je do osolonego wrzątku, a wtedy będzie soczyste. Tak właśnie robi się podczas przyrządzania wietnamskiej zupy pho. Surowe mięso pokrojone na płatki dodaje się na wrzący bulion. Wyjątek stanowią steki wołowe, które solimy po zdjęciu z patelni.