Solenie potraw: kiedy solić zupy, warzywa, mięso i jak to robić?

2022-07-27 15:55

Zawsze pamiętamy, aby popieprzyć i posolić potrawę, a zazwyczaj robimy to na początku. Nie zawsze jednak jest to wskazane. Kiedy solić zupy, warzywa i mięso oraz jak to robić? Dzielimy się poradami na temat solenia potraw.

Solenie potraw
Autor: Shutteratock Kiedy solić potrawy? W trakcie czy pod koniec gotowania?

Spis treści

  1. Solenie zupy
  2. Warzywa - kiedy solić?
  3. Ziemniaki - kiedy dodać sól?
  4. Solenie mięsa - zasady

Na początku gotowania i smażenia potrawy czy na końcu - kiedy ją posolić? Jest kilka reguł, które warto zapamiętać, by cieszyć się jeszcze lepszym smakiem swoich dań.

>>> Sól w diecie. Jak ograniczyć sól w jadłospisie? [KLIKNIJ]

Solenie zupy

Zupy solimy raczej pod koniec gotowania. Kiedy? Gdy warzywa są już miękkie. Powód? Wiele mieszanek warzywnych i tzw. ziarenek smaku ma już w sobie sól. Wtedy o wiele łatwiej przesolić zupę. Dodanie soli na początku może też spowodować, że np. kasza z krupniku zrobi się koloru ciemnego i nie będzie wyglądać apetycznie.

Wyjątek stanowi rosół oraz wszelkie buliony, które solimy na początku gotowania. Dlaczego? Dodatek soli na początku gotowania pozwala z mięsa, kości i warzyw wypłukać do bulionu takie związki, jak białka, cukry i sole mineralne. Dzięki soli wywar staje się bogaty w substancje odżywcze. 

Zobacz: Solić czy nie solić? Jakie są zalety i wady soli?

Warzywa - kiedy solić?

  • Warzywa gotowane w wodzie bądź na parze solimy na 3 minuty przed końcem. Wyjątek stanowią brokuły i rośliny strączkowe, które należy posolić dopiero wtedy, gdy znajdą się na talerzu.
  • Warzywa duszone solimy 5-7 minut przed końcem. Jeśli posolimy je wcześniej, sól wyciągnie z nich wodę i sole mineralne. Warzywa staną się wtedy mniej jędrne. 
  • Warzywa pieczone korzeniowe solimy przed wstawieniem do piekarnika. Najlepiej jest najpierw je polać tłuszczem, przyprawić innymi ziołami i posolić. Również warzywa strączkowe solimy przed pieczeniem. Warzywa takie jak cukinia oraz wszystkie psiankowate (pomidory, papryki, bakłażany) solimy po upieczeniu.  

Ziemniaki - kiedy dodać sól?

Ziemniaki solimy 5-7 minut od momentu, gdy woda w której gotują się ziemniaki zawrze. Pozwala to uniknąć wypłukiwania cennych związków odżywczych do wody. 

Solenie mięsa - zasady

Mięso solimy tuż przed duszeniem i smażeniem. Gdy je pieczemy, to przynajmniej godzinę wcześniej posypmy je solą i zamarynujmy w ziołach.  Jeśli podajemy mięso gotowane, to włóżmy je do osolonego wrzątku, a wtedy będzie soczyste. Tak właśnie robi się podczas przyrządzania wietnamskiej zupy pho. Surowe mięso pokrojone na płatki dodaje się na wrzący bulion. Wyjątek stanowią steki wołowe, które solimy po zdjęciu z patelni. 

Jak uratować przesolone danie?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE