Poziomki: właściwości, wartości odżywcze. Liście poziomek na odchudzanie i gojenie ran

2016-09-02 14:40

Poziomki są nie tylko smaczne! Właściwości lecznicze mają zarówno liście, jak i owoce poziomek. Składniki zawarte w liściach poziomki działają moczopędnie, wspomagając odchudzanie, i przeciwzapalnie, przyspieszając gojenie się ran. Natomiast owoce są skarbnicą witamin PP i C. Jakie jeszcze właściwości i wartości odżywcze mają poziomki?

jakie-wlasciwosci-maja-poziomki-czy-wiesz-ze-poziomki-odchudzaja-i.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Pyszne i zdrowe - poziomki to owoce niemal idealne

Spis treści

  1. Poziomki - owoce pełne witamin
  2. Liście poziomki dobre na odchudzanie i gojenie ran

Owoce poziomki można zbierać w lesie, ale również uprawiać w przydomowym ogródku. Możesz je także kupić w sklepie. W poziomkach przede wszystkim cenimy słodki smak czerwonych owoców. Ale warto je jeść nie tylko dla uciechy podniebienia, lecz także ze względu na zawarte w nich witaminy.

Poziomki - owoce pełne witamin

W owocach poziomki znajduje się spora porcja witamin PP i C. Ta pierwsza zapobiega chorobom serca, redukuje zawartość cholesterolu we krwi, ale i poprawia stan skóry. Ta druga natomiast poprawia działanie układu odpornościowego, wychwytuje groźne wolne rodniki, przyspiesza gojenie ran.

Liście poziomki dobre na odchudzanie i gojenie ran

Niezwykle cenne są też same liście poziomki. Flawonoidy znajdujące się w liściach mają właściwości moczopędne. Dlatego podczas odchudzania warto stosować herbatę z liści poziomki. Herbata taka ma też właściwości przeciwzapalne i napotne.

Herbaty poziomkowe regulują także przemianę materii. Korzystnie działają przy schorzeniach skóry powstałych na tle złej przemiany materii oraz przy podrażnieniach błon śluzowych jamy ustnej i przewodu pokarmowego, a także na źle gojące się rany.