Inkaskie jagody - czym są? Jak smakują?

2017-07-13 13:11

W Polsce inkaskie jagody występują przede wszystkim jako doniczkowe rośliny ozdobne. W swoim naturalnym środowisku są jednak o wiele większe i wydają owoce o intrygującym smaku. Jaki to smak? Jak wygląda ten owoc? Gdzie rośnie?

owoce_swiata_jak_smakuja_inkaskie.jpg
Autor: photos.com Inkaskie jagody - skarbnica zdrowia.

Spis treści

  1. Miechunka peruwiańska 
  2. Smak inkaskich jagód
  3. Jagody peruwiańskie w kuchni
  4. Gdzie rosną inkaskie jagody?
  5. Jagody ACAI
  6. Jagody goji

Miechunka peruwiańska 

Owoce inkaskich jagód (inaczej miechunki peruwiańskiej, bo tak również nazywa się tę roślinę) są okrągłe i pachnące. Osiągają wagę około 5 gramów. Skórka inkaskich jagód jest niejadalna.

Smak inkaskich jagód

Ich miąższ jest troszkę podobny, jeśli chodzi o konsystencję, do agrestu. Ma słodko-kwaśny, intrygujący smak. Zawiera duże ilości witaminy Ckarotenu oraz substancji ułatwiających trawienie. Owoc może być spożywany na surowo. Świeże, umyte wiśnie peruwiańskie (kolejna nazwa stosowana czasem w Polsce) podaje się, jak winogrona. Drobno pokrajana miechunka często stosowana jest jako dodatek do przekąsek z różnych gatunków sera. Czasem podaje się ją jako ozdobę do dań mięsnych lub deserów.

Jagody peruwiańskie w kuchni

Do polskich sklepów owoce dostarczane są w łupinkach, czyli w wyschniętych kielichach kwiatów, z których wyrastają. Dawniej kielichy kwiatów ze względu na zawartość naturalnego żółtego barwnika używano do barwienia masła.

Gdzie rosną inkaskie jagody?

Jagody peruwiańskie były stałym składnikiem diety marynarzy jako element profilaktyki w walce ze szkorbutem. Skąd pochodzi miechunka? Uważa się, że z Peru i krajów sąsiednich. Obecnie jest uprawiana również w Australii i Nowej Zelandii, w Afryce, Azji, Polinezji, na Hawajach, Karaibach i Wyspach Galapagos.

Jagody ACAI

Jagody goji