Jak wyprodukować cydr jabłkowy? Sprawdzone rady
Cydr, inaczej jabłecznik, jest popularnym napojem na Wyspach Brytyjskich, we Francji, Hiszpanii i Skandynawii. U nas moda na ten trunek zapanowała niedawno, pojawił się też w sklepach gotowy cydr. Można go wytworzyć w domu, ale trzeba umieć, żeby zamiast cydru nie naprodukować jabłkowego octu.
Spis treści
Cydr to napój alkoholowy (2-7% alkoholu) z przefermentowanego soku jabłkowego, do którego przed fermentacją nie dodaje się cukru – i właśnie tym głównie różni się od wina. Nie jest ani winem, ani piwem jabłkowym. Cydr jest napojem o lekko słodkawym, kwaskowo-orzeźwiającym smaku jabłek, a nie soku jabłkowego. Może być mętny, ale też klarowny, zwykły (niemusujący) lub musujący z powstającym naturalnie w procesie fermentacji CO2 bądź sztucznie gazowany (ten ostatni powstaje w zakładach zajmujących się masową produkcją cydru). Ponadto cydr, w przeciwieństwie do wina jabłkowego, uznawany jest za napój dietetyczny: w 100 ml cydru jest od 36 do 42 kcal, a w winie jabłkowym około 46 kcal.
Jakie jabłka na cydr?
Ponieważ prawdziwy cydr nie powinien być doprawiany cukrem, jabłka na niego powinno się dobierać w proporcji: 60% słodkich, 40% kwaśnych. Gatunek jabłek ma znaczenie, bo to od nich pochodzi smak i aromat cydru. Preferowane są stare odmiany jabłek: antonówka, szara reneta, kosztele i papierówki, najlepiej z wiejskiego sadu.
Z jakiego soku zrobić cydr?
Oczywiście jabłkowego. I świeżego, czyli wyciśniętego z jabłek. Najlepiej zrobić go samodzielnie w domowej sokowirówce, ewentualnie delikatnie skrapiając sokiem z cytryny, by nie ciemniał (sokiem cytrynowym można też skrapiać miąższ owocowy, jeśli będzie fermentował razem z sokiem). Sok jabłkowy można też kupić, ale nie powinien on zawierać żadnych sztucznych składników, bo uniemożliwiają one prawidłową fermentację i niszczą drożdże. Poza tym w gotowym cydrze będzie je czuć.
Jak zrobić cydr musujący?
Cydr musujący powstanie wówczas, gdy po pierwszej fermentacji trwającej około 8-10 dni i przelaniu napoju do butelek dosypiemy do niego łyżeczkę cukru i zostawimy do dalszej fermentacji w ciepłym pomieszczeniu na 4-5 dni. Potem butelki przenosi się do chłodnego pomieszczenia, w którym powinny zostać około trzech tygodni.
Jak zrobić cydr zwykły?
Fermentacja cydru wytwarzanego jako zwykły powinna trwać dwa tygodnie. Potem zlewa się płyn znad osadu, przelewa do innego naczynia i zostawia w chłodnym miejscu na około 2-3 tygodnie, po czym rozlewa się go do butelek. Cydr zwykły nie musi dalej leżakować.