Jak suszyć warzywa, grzyby, owoce? Suszyć czy mrozić?

2016-11-28 14:14

Suszenie i mrożenie to najpopularniejsze sposoby konserwowania grzybów, warzyw i owoców. Przed sezonem wyjaśniamy, jak prawidłowo suszyć grzyby i warzywa, by zachowały swój oryginalny smak oraz jak przygotować je do zamrożenia.

jak_suszyc_grzyby_w_piekarniku.jpg
Autor: photos.com Grzyby z powodzeniem można suszyć w piekarniku elektrycznym

Spis treści

  1. Jak suszyć grzyby?
  2. Suszenie warzyw 
  3. Suszenie: funkcja kuchni

Suszenie grzybów jest najstarszą i najbardziej znaną metodą ich przechowywania. Żeby susz zachował swoje walory smakowe, aromatyczne oraz elastyczność należy zapewnić mu optymalna temperaturę 18˚C i trzymać w szczelnym pojemniku lub słoiku bez dostępu powietrza.

Jak suszyć grzyby?

Grzyby przeznaczone do suszenia powinny być świeże i nierobaczywe. Nigdy ich nie myjemy, ale dokładnie oczyszczamy z igliwia i innych zanieczyszczeń. Następnie większe okazy kroimy na plasterki o grubości mniej więcej 1 centymetr. Można też oddzielić kapelusze i suszyć je w całości, a trzonki pokroić. Tak przygotowane grzyby nawlekamy na sznurek lub nadziewamy na drut albo rozkładamy na sitach. Można je najpierw podsuszyć na słońcu, a następnie dosuszyć w piekarniku lub na kaloryferze.

Suszenie grzybów w piekarniku rozpoczynamy w temperaturze nie większej niż 50˚C. Kiedy grzyby utracą wodę, podnosimy temperaturę do 60˚C, a pod koniec do 70˚C. Najlepiej do suszenia nadają się borowiki, podgrzybki i koźlarze. Można też suszyć maślaki, opieńki i sitarze. Susz zachowa większość składników odżywczych w tym sole mineralne, błonnik i większość witamin z grupy B, A oraz E. Do suszenia wybieramy dojrzałe okazy, bez plam i oznak gnicia.

Suszenie warzyw 

Najlepsze warzywa do suszenia to marchew, korzeń pietruszki, seler, por, pomidory, cebula, buraki i fasolka szparagowa. Warzywa kroimy w plasterki lub ścieramy na tarce o grubych oczkach. Żeby warzywa po wysuszeniu zachowały ładny kolor i dla pozbycia się ewentualnych bakterii, poddajemy je krótkiemu blanszowaniu, zanurzając we wrzątku na około 3-6 minut. Następnie dokładnie odcedzamy i rozkładamy pojedynczą warstwą na blasze wyłożonej papierem.

Warzywa suszymy w piekarniku nagrzanym do temperatury 50-60˚C przez okres 1-2 dni. Pamiętajmy o lekkim uchyleniu drzwiczek piekarnika - zapewni to lepszy przepływ powietrza. Warzywa możemy również suszyć na słońcu lub w suszarkach elektrycznych z sitami. Gotowy susz wkładamy do szczelnych pojemników. O ile susz grzybowy możemy przechowywać nawet kilka lat, susz warzywny powinniśmy wykorzystać w przeciągu kilku miesięcy.

Suszenie: funkcja kuchni

Projektując nową kuchnię lub planując przebudowę starej kuchni, warto zadbać o jej funkcjonalność i przewidzieć również taką funkcję piekarnika. 

Sprytny sposób na funkcjonalną kuchnię