Historia pizzy - kto ją wymyślił, kto robi najlepszą pizzę i inne ciekawostki

2022-02-09 9:28

Historia pizzy rozpoczęła się w starożytnej Grecji. Dopiero później pieczony placek z ziołami przywłaszczyli sobie Rzymianie i nadali mu odpowiednia nazwę. A na końcu wędrówki pizzy byli Amerykanie, którzy to stworzyli swoją wersję "na bogato".

Historia pizzy - kto ją wymyślił, kto robi najlepszą pizzę i inne ciekawostki
Autor: Shutterstock Ta pizza prawdopodobnie nie powstała we Włoszech - Włosi nie przesadzają z liczbą składników na wierzchu drożdżowego placka

Spis treści

  1. Pizza starsza niż myślisz!
  2. Od focacci do pizzy
  3. Najlepsze przepisy na pizzę i nie tylko
  4. Pizza bez drożdży? Sprawdź przepis w filmie poniżej

Pizza starsza niż myślisz!

Pizza swoje początki ma w starożytnej Grecji. Wówczas mieszkańcy tego państwa raczyli się płaskimi chlebami posmarowanymi oliwą, czosnkiem i posypanymi świeżymi lub suszonymi ziołami. Ten placek zrobił furorę wśród Rzymian, którzy po podbiciu Grecji  fascynowali się nie tylko grecką kulturą, religią, sztuką i nauką, ale też helleńskimi kulinariami. Przenieśli sztukę wypiekania płaskich placków (wtedy raczej przygotowywanych na naturalnym zakwasie, a nie na drożdżach - jak ma to miejsce dzisiaj) do siebie i nazwali focaccią.

Od focacci do pizzy

W XVII wieku, kiedy to do Europy sprowadzono pomidory, to warzywa te natychmiast pojawiły się na chrupiącym cieście. Najchętniej raczyli się nimi mieszkańcy Neapolu. Kiedy w 1889 roku Neapol odwiedziła królowa Włoch, Małgorzata Sabaudzka z mężem, to nadworny piekarz przygotował na ich cześć placek zdobiony dodatkami w narodowych barwach: bazylia, mozzarella i pomidory. Tak powstała najprostsza pizza nazwana Margherita - od imienia królowej.

Nakładanie na przaśny placek rozmaitych dodatków stało się faktem - jednak warto zauważyć, że Włosi rzadko przekraczają liczbę 3 składników. Kiedyś wynikało to z biedy - na pizzy lądowało mniej składników, bo ich po prostu brakowało. Dziś Włosi  uważają, że tradycja jest w tym wypadku słuszna i nie kładą na pizzy wszystkiego, co lodówka dała.

O wiele później w pizzy zakochali się Amerykanie. Ale oni stworzyli swoją wersję placka „na bogato” - na grubym spodzie i z wieloma dodatkami.

Taką pizzę najbardziej kochają też Polacy, ale kto skosztował we Włoszech prawdziwej włoskiej pizzy, ten czuje i najczęściej aprobuje różnicę.

Najlepsze przepisy na pizzę i nie tylko

Poznaj najlepsze przepisy na pizzę, a także dania inspirowane pizzą, które zaskoczą cię prostotą wykonania. Zobacz galerię przepisów poniżej.

Pizza bez drożdży? Sprawdź przepis w filmie poniżej

Pizza bez drożdży. Jak zrobić proszkowe ciasto na pizzę? To proste!
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE