Dlaczego gotowana marchewka jest zdrowsza niż surowa?

2018-02-27 12:52

Najwięcej jest ich w pomarańczowych, czerwonych i ciemnozielonych warzywach. To karoteny, barwniki, które nadają roślinom kolory. Ale nie to jest najważniejsze. To dzięki nim możemy mieć ładną skórę i być odpornymi na infekcje. Dowiedz się, dlaczego warto jeść gotowaną marchewkę?

teeth-1560353_1920.jpg
Autor: pixabay.com Karoteny tkwią tak szczelnie opakowane w roślinnych włóknach, że nasze soki trawienne nie mogą ich stamtąd uwolnić.

Czym są karoteny i dlaczego lepiej jeść je po ugotowaniu?

Karoteny tkwią tak szczelnie opakowane w roślinnych włóknach, że nasze soki trawienne nie mogą ich stamtąd uwolnić, dlatego znaczna ich część nie może przekształcić się w wit. A (większość karotenów to prowitaminy wit. A) i opuszcza organizm wraz ze stolcem. Oczywiście jest to zjawisko niekorzystne dla zdrowia.

Dlatego warzywa bogate w karoten należy gotować lub dusić. Jednocześnie, ponieważ substancje te są rozpuszczalne w tłuszczach, zaleca się spożywanie ich wraz z tłuszczami. Karoteny w obfitych ilościach występują w marchewce, szpinaku, brokułach, botwinie, dyniach, morelach.

Z kolei w pomidorach znajduje się likopen, substancja należąca do karotenoidów. Z tego względu również pomidory są  bardziej korzystne dla naszego zdrowia po obróbce termicznej. Nie żałuj więc sobie koncentratu pomidorowego czy ketchupu. Łyżeczka dziennie poprawi stan skóry i wzmocni system odpornościowy.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE