Co to jest NAMELAKA? Jak go przygotować? Przepis na najlepszy krem cukierniczy

2022-05-27 16:29

Termin „Namelaka” pochodzi z Japonii i dosłownie oznacza „ultra kremowy” lub „niezwykle kremowy”. Krem namelaka jest bardzo delikatny i zaskakuje tych, którzy mają przyjemność go skosztować. Jest podobny do ganache z białej czekolady, ale także do musu z białej czekolady i jest bardzo wyjątkowym kremem, który nie zawiera jajek ani mąki! Zobacz jak przygotować namelaka i do czego stosować krem cukierników! 

Namelaka
Autor: Shutterstock Krem namelaka z łatwością można używać na wiele sposobów: porcjować łyżką lub dodatkowo napowietrzony wyciskać przez tylkę

Spis treści

  1. Z czego powstaje namelaka?
  2. Własności kremu namelaka
  3. Smak kremu namelaka
  4. Jak zrobić krem namelaka?
  5. Galeria:  Kremy do tortów, ciast i deserów

Z czego powstaje namelaka?

Przepis na namelaka jest szybki i łatwy. Ten leciutki jak chmurka krem, przygotowuje się w 10 minut. Wystarczy wymieszać białą czekoladę z mlekiem, śmietaną, glukozą i żelatyną (lub agarem). Przed użyciem należy go odstawić do lodówki na 10-12 godzin. Prze ten czas masło kakaowe zawarte w białej czekoladzie ulegnie krystalizacji. Ale kiedy zanurzysz łyżkę w tym niesamowitym kremie, od razu zorientujesz się, że warto było czekać!

Własności kremu namelaka

Namelaka ma doskonale satysfakcjonującą strukturę: ani za miękką, ani za ciężką. Bez względu na nadaną formę powierzchni kremu lśni. Krem rozpływa się w ustach i jest znacznie delikatniejszy niż ganache. Nie jest również zbyt intensywnie słodki, co zwykle dotyczy kremów z białej czekolady. Krem namelaka może być stosowany od razu lub po ubiciu. To doskonały element dekoracyjny deserów, a także główny element nowoczesnych deserów jednoporcjowych.

Smak kremu namelaka

Krem namelaka można aromatyzować. Nadawać mu różne smaki. Wystarczy przed użyciem gotować mleko z odpowiednim składnikiem aromatyzującym. Możesz użyć wszystkiego, co lubisz: owoców cytrusowych, kawy, mielonych przypraw, past orzechowych i prawie wszystkiego, co chcesz!

Jak zrobić krem namelaka?

Przepis na podstawowy krem namelaka autorstwa Ilarii Marzullo pochodzi ze specjalistycznego czasopisma „Pastry Journal”

Składniki:

  • 170 g białej czekolady
  • 100 ml pełnego mleka
  • 3 g agaru (lub 2 g żelatyny)
  • 200 g śmietany 30% tłuszczu
  • 5 g (1 łyżeczka) glukozy

1. Rozpocznij od rozpuszczenia białej czekolady na kąpieli bemarowej (na małym ogniu) lub w kuchence mikrofalowej, temperatura nie powinna przekraczać 40°C. Polecam użycie dużej szklanej miski.

2. Zagotuj mleko na agarze i zdejmij z ognia, a następnie dodaj glukozę. (Jeśli używasz żelatyny, namocz ją w zimnej wodzie na 5-10 minut, następnie zagotuj mleko i dodaj wyciśniętą żelatynę i glukozę, dobrze wymieszaj).

3. Wlej mleko na białą czekoladę i polej 1/3 gorącego mleka. Łyżeczką pozwól mu się wchłonąć, tworząc kółka od środka kremu.

4. W miarę wchłaniania mleka konsystencja staje się twardsza.

5. Wlej resztę mleka i pozwól mu się wchłonąć jak poprzednio. Nie pomijaj tego kroku, ponieważ służy on do nadania kremowi elastyczności i połysku.

6. Gdy temperatura osiągnie 35 ° C wlej do płynu zimną śmietankę i kontynuuj emulgowanie.

7. Emulgować krem ​​za pomocą blendera zanurzeniowego przez ok. 1 minutę. To znaczy nie odrywać blendera od dna naczynia. Nie poruszać blenderem w górę i w dół, aby uniknąć tworzenia się pęcherzyków na powierzchni.

8. Połóż folię spożywczą na powierzchni kremu, tak aby dokładnie przylegała.  Pozostaw w lodówce pod przykryciem na co najmniej 12 godzin przed użyciem.

9. Następnego dnia krem będzie gotowy.

10. Do ozdabiania za pomocą rękawa do wyciskania lub dla usztywnienia, ubijaj namelakę mikserem elektrycznym przez około 4-5 minut.

Galeria:  Kremy do tortów, ciast i deserów