Jak ograniczyć cukier w codziennej diecie - 8 sposobów

Jak ograniczyć cukier w codziennej diecie - 8 sposobów

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Cukier jest szkodliwy dla naszego zdrowia, dlatego starajmy się go wyeliminować z codziennej diety.

Cukier, którego używamy w kuchni, to sacharoza. W jej skład wchodzą glukoza i fruktoza. Nie posiada żadnych składników odżywczych jak witaminy czy minerały. To tylko puste kalorie, które w dodatku lubią się zamieniać w pełne kształty. Sprawdź 8 sposobów na ograniczenie cukru w codziennej diecie.

Jak ograniczyć spożycie cukru? To nic trudnego. Wystarczy sięgnąć po 8 prostych, sprawdzonych rad.

1. Przede wszystkim wyeliminuj ze swojej diety słodkie przekąski i kolorowe napoje. To najważniejszy krok do pozbycia się cukru z diety.

2. Zrezygnuj z picia napojów gazowanych i owocowych. Najlepiej pij wodę i owocowe herbatki. Czasem możesz sięgać po niedosładzane soki, które najlepiej mieszać pół na pół z wodą. Jeśli lubisz bąbelki – używaj wody gazowanej.

3. Gdy masz nieodpartą ochotę na coś słodkiego, sięgnij po owoc – może być suszony.

4. Jeśli pijesz słodzoną kawę lub herbatę, stopniowo dodawaj do niej trochę mniej cukru, aż uda ci się go całkowicie wyeliminować. Jeżeli to niemożliwe – użyj słodzika.

5. Jeśli lubisz chleb z dżemem lub kremem orzechowym albo czekoladowym, spróbuj zastąpić je musem z banana lub niskotłuszczowym serkiem.

6. Zawsze czytaj etykiety i sprawdzaj, ile cukru zawierają produkty, które kupujesz i podajesz swojej rodzinie.

7. Gdy gotujesz i pieczesz w domu, dodawaj do potraw mniej cukru niż jest to podane w przepisie. Na pewno także będą smaczne. Wyjątkiem od tej reguły są dżemy, lody i bezy.

8. Kupując płatki śniadaniowe, wybieraj te z pełnego ziarna, a omijaj z daleka produkty z dodatkiem cukru, miodu czy czekolady.

Ocena: 4