Siarczany w winie: dlaczego do wina dodaje się siarkę?

2016-11-14 11:17

Siarkowanie - tak nazywa się proces, który polega na dodawaniu siarki do winogron, moszczu albo od razu do wina. Czy to konieczne? Przecież wina produkuje się od niepamiętnych czasów, dlaczego teraz w czasie procesu produkcji wina konieczny jest dodatek siarki? Odpowiedź znajdziesz w naszym tekście!

Siarczany w winie: dlaczego do wina dodaje się siarkę?
Autor: thinkstockphotos.com Sprawdź, co oznaczają siarczany w winie i dlaczego są obecne w alkoholu

Siarka ma właściwości antyseptyczne - hamuje działanie drożdży i w jeszcze większym stopniu bakterii. Będąc przeciwutleniaczem, spowalnia pochłanianie tlenu przez wino i blokuje enzymy utleniające. Ponadto pierwiastek ten działa jak rozpuszczalnik, ułatwiając ekstrakcję (wyodrębnienie) antocyjanów wzbogacających wino w barwniki, taniny i aromaty zawarte w skórkach winogron.

Siarczany w winie - czy to konieczne?

Dodawana w czasie winobrania siarka niszczy bakterie octowe, które są obecne na gronach zaatakowanych przez pleśń i zapobiega przedwczesnej fermentacji. Dodawana do moszczu selekcjonuje drożdże i powstrzymuje działanie bakterii. Pozwala też przerwać fermentację alkoholową w pożądanym momencie, co daje możliwość pozostawienia w winie cukru i zrobienie wina słodkiego.

Po zakończeniu fermentacji siarka zabija wszystkie pozostałe drożdże i bakterie i chroni wino przed utlenieniem. W celu uniknięcia utleniania siarkę stosuje się również podczas dojrzewania wina, ściągania go z beczek i butelkowania.

Prowadzone są eksperymenty z innymi środkami, ale żaden nie jest w stanie w pełni zastąpić siarki. Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej minimalizuje się dawki siarki używane w winiarstwie.