Poczuj magię Butterfly Pea Tea. Tajowie wiedzą, że ich niebieska herbata to ratunek na upalne dni

2024-06-27 19:16

Butterfly pea tea urzeka waniliowo-karmelowym zapachem, a jego wyjątkowy smak jest tylko początkiem fascynującej historii. Ta tropikalna roślina zawiera silny naturalny barwnik, który nadaje naparom i potrawom wyjątkową barwę, a jej zdrowotne korzyści sprawiają, że jest ceniona na całym świecie. Jak pomaga w trakcie upałów?

Poczuj magię Butterfly Pea Tea. Tajowie wiedzą, że ich niebieska herbata to ratunek na upalne dni
Autor: Shutterstock Poczuj magię Butterfly Pea Tea. Tajowie wiedzą, że ich niebieska herbata to ratunek na upalne dni

Spis treści

  1. Niebieskie kwiaty otaczane kultem
  2. Prozdrowotne działanie klitorii ternateńskiej
  3. Klitoria ternateńska w kuchni

Niebieskie kwiaty otaczane kultem

Niebieskie kielichy klitorii ternateńskiej są tak piękne, że Tajki przyozdabiają nimi swoje włosy.

Z kwiatów przyrządzany jest też niebieski napar, znany w Europie jako butterfly pea tea. Niesamowity kolor nadaje mu niezwykły barwnik obecny w roślinie. Na bazie butterfly pea tea sporządzany jest kultowy drink, którym Tajowie witają swych gości. Nosi on nazwę nom dok auchan. Sporządza się go z dodatkiem miodu, kostek lodu oraz cytryny. Pod wpływem ostatniego wymienionego składnika – cytrynyniebieski kolor przechodzi w lila róż.

Prozdrowotne działanie klitorii ternateńskiej

Klitoria ternateńska jest uważana w Tajlandii oraz innych regionach Azji za roślinę prozdrowotną, chętnie wykorzystywaną w medycynie ajurwedyjskiej. Tajowie wierzą, że regularne picie naparu z kwiatów tej rośliny gwarantuje im długie życie w zdrowiu, wzmacniając układ odpornościowy, poprawiając wzrok i krążenie krwi, a także na zachowanie urody, bo doskonale wpływa na cerę i włosy.

Amerykańscy naukowcy dowiedli właściwości klitorii ternateńskiej poprawiające ogólne samopoczucie (działanie antydepresyjne i relaksujące), a także właściwości przeciwbólowe, zwłaszcza przy bólach menstruacyjnych. Substancje czynne zawarte w roślinie działają bowiem rozluźniająco na mięśnie gładkie.

Nie zostały natomiast udowodnione właściwości antynowotworowe klitorii ternateńskiej, choć wielu ufa w takie działanie tej rośliny.

Klitoria ternateńska w kuchni

Kwiaty klitorii ternateńskiej są chętnie wykorzystywane w kuchni tajskiej, a także malezyjskiej. Dzięki naturalnemu barwinkowi zawartemu w roślinie można stworzyć naprawdę spektakularne dania, np. niebieski ryż, któremu kwiaty klitorii ternateńskiej nadadzą słodkawo-ziołowy posmak, czy niebieskie sorbety albo zmieniające swą barwę, w zależności od dodatki soku z cytryny, napoje na bazie naparu z butterfly pea tea. Ostatnio media społecznościowe wręcz oszalały na punkcie klitorii ternateńskiej i można znaleźć wiele ciekawych sposobów wykorzystania jej kwiatów w różnych daniach. Z pewnością warte zainteresowania są już same napoje na bazie naparu z kwiatów, bo doskonale gaszą pragnienie, a wyglądają przy tym intrygująco.

Beszamel: Lemoniada
Listen on Spreaker.