Jaka jest najdroższa kawa świata? Dlaczego jest tak droga?

2017-01-17 14:44

Pochodząca z południowo-wschodniej Azji kawa luwak, czyli Kopi Luwak to najdroższa kawa świata. Cena za kilogram tego rarytasu przekracza często 750 euro! Nie każdy jednak wie, że ziarna, z których powstaje pyszny napój uzyskuje się z odchodów... drapieżnego zwierzęcia. Jak pozyskuje się kawę luwak i dlaczego jej cena jest tak wysoka?

kawa luwak
Autor: Shutterstock Kopi Luwak to najdroższa kawa świata

Łaskun muzang - inaczej zwany cywetą lub luwakiem – choć jest wszystkożerny, na deser uwielbia schrupać... dobrą kawę.

Jest jednak wtedy bardzo wybredny – gustuje jedynie w najlepszych owocach kawowca lub jego najbardziej dorodnych ziarnach. Rozkoszuje się nimi przez chwilę, połyka, po czym częściowo trawi (jedynie miąższ) i wydala.

Hodowcy łaskunów tylko czekają na ten moment! Zbierają cenne kupy, zawierające pozbawione naturalnej goryczy ziarna kawy.

Po tym następuje długi proces jej czyszczenia oraz suszenia, a następnie prażenia uzyskanych z niej ziaren. Takie ziarna, niczym nieskażone, są mielone i pakowane, po czym trafiają na rynek jako Kopi Luwak.

Jak zapewniają amatorzy kawy, delikatny smak tego napoju jest wart nie tylko swojej ceny, ale i przymknięcia oka na dziwny sposób jego uzyskiwania. Zwłaszcza, że rocznie plantatorzy z Indonezji, Filipin i Wietnamu uzyskują zaledwie 300-400 kg cennego proszku.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE