Co i jak grillować metodą bezpośrednią, pośrednią i 50/50? Czym różnią się te trzy sposoby grillowania?

2017-05-05 11:46

Grillowanie na grillach z zamkniętą pokrywą umożliwia wykorzystanie różnych sposobów przygotowywania potraw. Nasz grill może działać jak zwykły grill albo jak piec konwekcyjny. Pokrywa grilla zabezpiecza też przed ogniem, dymem i przypalaniem potraw. Są trzy metody grillowania: metoda pośrednia, metoda bezpośrednia oraz metoda 50/50. Zobacz, na czym one polegają.

Co i jak grillować metodą bezpośrednią, pośrednią i 50/50? Czym różnią się te trzy sposoby grillowania?
Autor: Materiały prasowe Weber Grillowanie schabu metodą pośrednią; na tace pod mięsem znalały się warzywa

Spis treści

  1. Grillowanie - metoda bezpośrednia
  2. Grillowanie - metoda pośrednia
  3. Grillowanie - metoda 50/50

Duży kawałek mięsa, cały kurczak, pizza, azjatyckie dania z woka lub smaczny deser – wszystko to bez problemu można przygotować na grillu z pokrywą. Korzystanie z grilla węglowego z pokrywą praktycznie eliminuje możliwość przypalenia potrawy, a grillowane mięso nie wysycha, pozostaje soczyste i kruche.

Dzięki pokrywie na grillu można przygotować prawie wszystkie potrawy. Weber opracował w tym celu różne sposoby grillowania: metoda pośrednia, metoda bezpośrednia oraz metoda 50/50. To, którą metodę wybrać zależy od rodzaju mięsa i innych produktów, które chcemy grillować.

Grillowanie - metoda bezpośrednia

Metoda bezpośrednia jest odpowiednia dla produktów, których przygotowanie na grillu mniej niż 30 minut.

Grillowanie metodą bezpośrednią przeważnie stosuje się do niewielkich kawałków mięs, kurczaka, kiełbasek, kaszanki, warzyw i innych produktów, które w krótkim czasie, bezpośrednio nad rozżarzonym brykietem, uzyskują odpowiedni poziom wypieczenia.

To tradycyjna metoda, którą stosuje się też w przypadku grilli bez pokrywy. Wysoka temperatura brykietu działa bezpośrednio na potrawę. Jednak zaletą pokrywy jest to, że ciepło działa na pieczone potrawy także od góry, skracając czas ich przygotowania. Do wnętrza grilla dostaje się niewielka ilość tlenu, przez co kapiący tłuszcz nie zapali się, a potrawy nie będą przypalone.

W metodzie bezpośredniej partię węgla drzewnego rozkłada się równomiernie na całym ruszcie do palenia.

Zamyka się pokrywę i nagrzewa grill do temperatury ok. 280-290 stopni C.

Po uzyskaniu właściwej temperatury układa się produkty na grillu i piecze, pamiętając, o obracaniu.

Grillowanie - metoda pośrednia

Grillowanie metodą pośrednią możliwe jest wyłącznie na grillach z pokrywą; jest odpowiednie dla produktów, których czas przygotowania jest dłuższy niż 30 minut.

Metoda pośrednia jest doskonała do grillowania w całości dużych kawałków mięs, kurczaka, pizzy i innych potraw, których przyrządzanie odbywa się w niższych temperaturach i wymaga znacznie więcej czasu.

W tej metodzie węgiel drzewny lub brykiety rozkłada się po bokach grilla w specjalnych koszyczkach, natomiast środek rusztu zarezerwowany jest dla grillowanych dań. Przykryty pokrywą grill działa, jak piec konwekcyjny - gorące powietrze wirujące wewnątrz grilla, równomiernie opieka potrawy. Dzięki pokrywie unikamy dymu i otwartego ognia.

Temperatura pieczenia regulowana jest poprzez otwory wentylacyjne oraz system One Touch (w grillach Webera). Pod przykryciem możemy grillować różne dania, bez obawy że na zewnątrz będą przypalone, a w środku surowe.

W metodzie pośredniej węgiel drzewny lub brykiet wsypuje się do specjalnych przegród węglowych bądź koszyków na węgiel, które są zlokalizowane po bokach grilla. Na środku, pomiędzy węglem warto ustawić tackę z wodą, do której będzie skapywał tłuszcz. Można też użyć tacki z otworami i ułożyć w niej warzywa.

Zamyka się pokrywę i nagrzewa grill do temperatury około 180-200°C.

Produkty do grillowania układa się na środku rusztu, nad tacką na tłuszcz.

Grillowanie - metoda 50/50

Grillowanie metodą 50/50 pozwala na wykorzystanie grilla do jednoczesnego przygotowania dwóch potraw, z których każda wymaga innej temperatury i dłuższego czasu pieczenia.

Połowę paleniska wypełnia się mocno rozgrzanym brykietem, a na drugiej połowie stawia się aluminiową tackę z wodą.

Na ruszcie tuż nad brykietem kładzie się niewielkie kawałki mięsa, kiełbaski, warzywa lub rybę, które grillujemy metodą bezpośrednią. Są one gotowe już po kilku minutach. W tym samym czasie obok możemy grillować metodą pośrednią dużą pieczeń czy kurczaka.

Metoda 50/50 to sposób na optymalne wykorzystanie dużego rusztu jaki na przykład ma grill Webera One Touch Original.

Jak rozpalić grill węglowy