Ciążowe zachcianki Joanny Krupy: sprawdź czego nie wolno jeść ciężarnym kobietom

2019-07-23 12:45

Joanna Krupa, jurorka programu Top Model, jest w ciąży. Jak każda ciężarna miewa ciążowe zachcianki. Będziecie jednak zaskoczeni, Joanna Krupa przyznaje się jedynie do apetytu na słodycze. Ale jak twierdzi, to zawsze słodycze lubiła i nigdy od nich nie stroniła.  Podczas ciąży to, co je ciężarna kobieta, wpływa nie tylko na jej kondycję i zdrowie, ale ma wpływ także na jej dziecko. Jego organizm nie jest odporny na wpływ szkodliwych substancji i drobnoustrojów, dlatego pewnych produktów kobieta w ciąży powinna się wystrzegać, inne zaś ograniczyć. Pamiętajmy, że to tylko 9 miesięcy z życia kobiety i niektóre pokarmy lepiej odstawić, niż później żałować. Sprawdź, jakie to produkty mogą zaszkodzić ciężarnej kobiecie i płodowi. 

Ciążowe zachcianki Joanny Krupy: sprawdź czego nie wolno jeść ciężarnym kobietom
Autor: Shutterstock Kobiety w ciąży miewają zachcianki jedzeniowe. Jakie ma Joanna Krupa?

Niektóre substancje zawarte w żywności mogą zakłócić rozwój płodu, pewne produkty – zawierać szkodliwe drobnoustroje. Z kolei nadmiar innych – może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie ciężarnej, a więc także zaszkodzić rozwojowi ciąży i jej dziecku. Zobacz, jakich produktów należy się wystrzegać lub ograniczyć ich spożycie w trakcie ciąży. 

1. Kawa, czarna herbata, napoje typu cola

Warto ograniczyć. Duże ilości kofeiny w diecie mogą spowodować zaburzenia pracy serca dziecka. Ponadto kofeina wypłukuje z organizmu cenne witaminy i minerały (wapń, magnez) oraz podnosi ciśnienie krwi. Specjaliści zalecają, by ciężarne ograniczały spożycie kawy do dwóch niewielkich filiżanek dziennie. Nie należy też przesadzać z piciem mocnej czarnej, herbaty. Napoje typu cola, prócz kofeiny, zawierają też sporo cukru, którego nadmiar może  być szkodliwy (o czym niżej).

2. Napoje energetyzujące (np. Red Bull)

Zabronione. Zawierają substancje silnie pobudzające, przyśpieszające bicie serca, podnoszące ciśnienie krwi i rozrzedzające krew, co dla ciężarnej i jej dziecka może mieć fatalne skutki.

3. Surowe lub niedogotowane jajka

Zabronione są także wszelkie potrawy z dodatkiem surowych jaj (np. majonez). Jajka mogą zawierać niebezpieczne w ciąży bakterie salmonelli, które giną dopiero, gdy jajko zostanie ugotowane.

4. Surowe mięso, surowe ryby, sushi

Zabronione. Mogą zawierać larwy i różne formy przetrwalnikowe pasożytów, a także drobnoustroje powodujące toksoplazmozę i listeriozę – choroby mogące powodować poważne zaburzenia rozwojowe u płodu.

5. Sery dojrzewające i pleśniowe, przetwory z niepasteryzowanego mleka koziego i owczego

Zabronione. To potencjalne źródła listerii, bakterii wywołującej wspomnianą już listeriozę. Jej ciężkie formy mogą wywołać przedwczesny poród, infekcję u nowo narodzonego dziecka, a także poważne wady neurologiczne.

6. Sól

Trzeba ograniczać. Nadmierne ilości soli, nie tylko tej z solniczki, ale także zawartej w wysoko przetworzonej żywności (konserwy, wędliny, chipsy)  mogą przyczynić się do zatrzymywania nadmiaru wody w organizmie i powstania obrzęków. Ograniczenie spożywania soli jest również wskazane ze względu na profilaktykę nadciśnienia tętniczego.

7. Cukier

Warto mocno ograniczyć słodycze i słodzone napoje. Nadmiar cukru może prowadzić do nadwagi, co wpływa niekorzystnie nie tylko na kondycję i zdrowie przyszłej mamy, ale i na rozwój płodu. Może się także przyczynić się do cukrzycy ciążowej, która jest sporym zagrożeniem dla przebiegu ciąży.

8. Produkty wędzone: sery, wędliny i ryby

Trzeba z nich zrezygnować. Zawierają rakotwórcze nitrozoaminy oraz spore ilości soli; jak pisaliśmy wyżej, w ciąży należy się ograniczać sól z uwagi na niebezpieczeństwo zaburzeń ciśnienia oraz powstawania obrzęków.

9. Produkty zawierające sztuczne barwniki, konserwanty i polepszacze

Warto ograniczyć do minimum żywność wysoko przetworzoną, słodycze, ciastka, chipsy, konserwy. Szczególnie niebezpieczny, bo powodujący zaburzenia trawienia i alergie, jest popularny konserwant benzoesan sodu. Szkodliwy może być również wzmacniacz smaku glutaminian sodu - E621. Znajduje się w praktycznie każdej przyprawie typu "przyprawa do mięs/kurczaka/ryby", w zupach i sosach z torebki itp. Nie pozostaje obojętny dla rozwoju układu nerwowego i mózgu dziecka w okresie płodowym.

10. Alkohol

Najlepiej zrezygnować z niego na czas ciąży. Nawet najmniejsze ilości mogą powodować zaburzenia rozwoju dziecka w okresie prenatalnym, szczególnie w I trymestrze. Nadużywanie alkoholu prowadzi do powstania u dziecka syndromu FAS (alkoholowy syndrom płodowy), którego objawem jest opóźnienie w rozwoju i zaburzenia emocjonalne.