Kapłon: co to jest?

2018-03-26 17:36

Kapłon to specjalnie hodowany samiec kury domowej. Dużo większy i smaczniejszy od zwykłego koguta. Ale także droższy. Mięso kapłona jest prawdziwym przysmakiem. Dlaczego? Wyjaśniamy.  Polecamy także przepis na Pieczonego kapłona: danie idealne na rodzinny obiad

Kapłon: co to jest?
Autor: Shutterstock Kapłon jest obficie umięśniony, a jego mięso dobrze poprzerastane tłuszczem, co gwarantuje wyborny smak. 

Spis treści

  1. Historia kapłona
  2. Przysmak
  3. Kapłon czyli kastrat

Historia kapłona

Kapłony ze względu na smak mięsa uchodziły dawniej za wykwintne danie. Najczęściej gościły na pańskich stołach. Kapłony znane już były w Starożytności. Polska najstarsza pisana wzmianka o kapłonach pochodzi z 1562 r. z zachowanego do naszych czasów menu profesorów Akademii Krakowskiej (obecnie Uniwersytet Jagielloński). Wymieniona jest tam „potrawka z pięciu kapłonów”. Kuchnia staropolska XVI i XVII wieku obfitowała w przepisy na dania z kapłonów. 

Przysmak

W zamierzchłych czasach kapłonowano koguty po to, by zwiększyć ich masę. „Dla większej tłustości i smaku lepszego”. Kura znosiła jajka, ówczesny kurczak był drobny i słabo umięśniony, koguty były chude i żylaste (nadawały się tylko na rosół), a kapłon odpowiednio karmiony mógł osiągną wagę nawet do kilku kilogramów, przerastając równomiernie tłuszczem.

Mięso kapłona było wysokiej jakości, miękkie, łatwe w obróbce. W XX w. kapłona wyparłby brojlery, specjalne rasy kur przeznaczone do intensywnego tuczu.  Potem ustawowo zakazano kastrowania kogutów w Polsce. Dopiero w 2008 r., ustawodawca zezwolił na kapłonowanie pod znieczuleniem.

Kapłon czyli kastrat

Kapłony to młode koguty kastrowane (kapłonowane) po osiągnięciu wieku ok. 10 tygodni. Ubój następuje, gdy kapłon ma 150–180 dni. Osiąga wtedy wagę 2,5 do 5 kg. 

Kapłonowanie jest trudną sztuką, obarczoną ryzykiem. W przeciwieństwie do ssaków, jądra ptaków znajdują się wewnątrz ciała. W Polsce kapłonowanie może wykonać tylko specjalista i tylko pod znieczuleniem. 

Kapłon jest specjalnie odżywiany, lecz mimo kastracji rośnie wolniej od brojlerów. Jego mięso równomiernie przerasta tłuszczem, który jak wiadomo jest nośnikiem smaku. Skórka kapłona jest zawsze żółta, ze względu na podskórną tkankę tłuszczową.