Jak kupować wołowinę? Jak rozpoznać dobrą wołowinę?

Jak kupować wołowinę? Jak rozpoznać dobrą wołowinę?

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Najbardziej wartościowe części tuszy  wołowej: polędwica, udziec, antrykot i rozbef

Wołowina to bardzo wartościowe, zdrowe mięso  - jednak  jadamy jej w Polsce niewiele. Polak statystycznie zjada rocznie niecałe dwa kilogramy wołowiny, Niemiec - 12 kg, a Francuz - nawet 25 kg. Dlaczego  jemy tak niewiele wołowiny? Może dlatego, że trudno kupić dobrej jakości mięso? Podpowiadamy, jak kupować wołowinę.

Mała popularność wołowiny w Polsce to efekt kilku czynników.

Po pierwsze wołowina - szczególnie te części tuszy o dużych walorach  kulinarnych, takie jak polędwica, ligawa czy  udziec - nie są tanie.

Po drugie - nawet wysoka cena nie jest  gwarancją wysokiej jakości mięsa. W Polsce przeważa bydło ras mlecznych, z których mięso nie jest  tak dobre, jak z krów ras mięsnych. A właśnie mięso  z rodzimych  hodowli najczęściej trafia na polskie stoły. Gdy pochodzi z młodego byka - tzw opasa - będzie na pewno smaczniejsze i łatwiejsze do przygotowania niż mięso pochodzące ze starszej mlecznej  krowy.

Po trzecie - mięsa wołowego nie sezonuje się (poza restauracjami podającymi  steki), dlatego trafia do sklepów 5-7 dni po uboju. A wołowina nabiera pełni walorów smakowych i kruszeje dopiero w 20-22 dni po  uboju krowy (oczywiście sezonowanie mięsa musi się odbywać w odpowiednich warunkach).  Brak sezonowania i pochodzenie mięsa od starszych sztuk bydła sprawia, że wołowina jawi się jako trudna do przygotowania, zwłaszcza dla osób o niewielkim kulinarnym doświadczeniu.

Jak kupić dobrą wołowinę?

Przede wszystkim należy kupować albo w dobrym i sprawdzonym sklepie rzeźnickim albo w supermarkecie - by nie trafić na mięso pochodzące z nielegalnego uboju.

Wołowina niesezonowana powinna:

  • mieć jasnoczerwony  kolor - oznacza to, że mięso pochodzi z młodego  bydła (pamietać jednak należy, że wołowina ciemnieje pod wpływem tlenu, także pod wpływem sezonowania)

  • mieć zapach mięsa, a nie psującej się krwi

  • tłuszcz wołowy  powinien mieć kolor śmietankowy, ciemniejsza barwa przerostów tłuszczowych  świadczy o tym, że mięso pochodzi  ze starszych  sztuk bydła ( podczas sezonowania kolor tłuszczu nie zmienia się, w przeciwieństwie do koloru mięsa)

  • po naciśnięciu mięso powinno być sprężyste - jeśli ślad nacisku  pozostanie na dłużej oznacza to niską jakość mięsa

  • gdy po naciśnięciu  wypłynie z mięsa mętny sok, to oznacza, że jest ono po prostu stare.

Ocena: 3,7