Toster - najczęściej popełniane błędy podczas użytkowania tostera

Toster - najczęściej popełniane błędy podczas użytkowania tostera

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Toster jest jednym z najbardziej awaryjnych urządzeń kuchennych. Jak go użytkować, by toster długo nam służył?

Tostera najczęściej używa się do opiekania chleba na śniadanie. Prawie każdy lubi grzanki, ale czy każdy wie co zrobić, aby urządzenie w którym powstają służyło dłużej i było odpowiednio czyszczone? Podajemy kilka dobrych praktyk, dotyczących użytkowania tostera.

Toster nie lubi wody

Podczas przygotowywania śniadania często myjemy ręce, a to po wstaniu, a to dlatego, że myjemy pomidory, albo po prostu czymś się ubrudzą. Musimy jednak pamiętać, aby nie korzystać z tostera, jeżeli nie mamy pewności, że nasze ręce są suche. W przeciwnym razie dzieli nas tylko krok od zalania grzałek kroplami wody ociekającymi z dłoni, lub co gorsza, poparzenia prądem.

Nie trudno o pożar

Podczas przygotowywania grzanek z tostera wydobywa się ciepło, od którego może zapalić się ściereczka albo zasłonka. Warto pamiętać, aby ustawić toster z dala od łatwopalnych przedmiotów.

W tosterze należy opiekać tylko suche pieczywo

Pieczywo z lukrem albo maślane bułeczki z kruszonką nie nadają się do podgrzewania w tosterze. Lukier może się zapalić albo zepsuć grzałki, oblepiając je.

Jak często należy usuwać okruszki z tostera?

Okruszki z tostera należy usuwać po 7 dniach użytkowania. Oczywiście przed każdym czyszczeniem trzeba wyjąć wtyczkę z gniazdka.

Ocena: 2,4