Starta skórka cytrynowa bez tarki? Łatwy i szybki sposób bez skaleczeń

Starta skórka cytrynowa bez tarki? Łatwy i szybki sposób bez skaleczeń

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Aromatyczna skórka cytryny to doskonały dodatek do potraw i deserów

Dopóki nie poznałam tego sposobu, nienawidziłam ścierania skórki z cytryny. Na początku używałam do starcia skórki dużej tarki, a potem kupiłem małą, profesjonalną i ostrą jak brzytwa. Ale nadal nie było lekko. Skórki było niewiele, ścieranie na tarce wymaga czasu i uwagi. Trzeba uważać na palce! Następnie musisz umyć tarkę, co nie jest takie łatwe, ponieważ w ostrych ząbkach tkwią resztki. Jak zatem zdjąć skórkę z cytryny bez tarki? Oto łatwy i szybki sposób na skórkę bez białego albedo i bez skaleczeń!

Ścieranie skórki cytryny na tarce

Jak ułatwić sobie uzyskanie skórki cytryny?

Kiedyś poszłam odwiedzić przyjaciela, który jest barmanem z wieloletnim doświadczeniem i laureatem niezliczonych konkursów. Przyjaciel postanowił ugościć mnie herbatą po rosyjsku. Słodkim, esencjonalnym naparem ze skórką cytryny. Kiedy zobaczyłam, jak obiera cytrynę ze skórki, oniemiałam. To takie proste! Szybko, bez tarki, bez noża i bez białego albedo. Czysta żółta i aromatyczna skórka cytrynowa bogata w olejki eteryczne w zasięgu ręki. Byłam pod wrażeniem tego sposobu i teraz chcę się podzielić z Wami tą metodą. 

Obieranie skórki z cytryny

Jak obrać cytrynę ze skórki?

Nie chcę nadwyrężać Waszej cierpliwości, więc przejdę do sedna. Umyjcie i osuszcie cytrynę, aby była całkowicie sucha. Weźcie obieraczkę do warzyw i użyjcie jej do obrania skórki z cytrusów. Obierki otrzymane za pomocą obieraczki są cienkie, bez białej warstwy wewnętrznej i nie ma problemu z czyszczeniem ostrza. Widzisz, jakie to proste i szybkie, pozostaje wypłukać obieraczkę i tyle. To sposób z którego korzystają wszyscy barmani! 

Wykrawanie strużyn skórki cytryny

Jak obierać cienkie strużyny?

Aby uzyskać od razu cienkie strużyny musicie użyć specjalnej obieraczki. To również barmański wynalazek. Ale moim zdaniem to już zbytkowny przedmiot i dodatkowy koszt. Jeśli jednak czujecie potrzebę posiadania takiego narzędzia, to należy się w niego zaopatrzyć. 

Jak przechowywać skórkę cytrynową?

Często potrzebuję skórki z cytryny, więc obieram jej więcej. Kroję i układam w jednej warstwie na tacce lub talerzyku, aby wyschła. Zimą tackę lub pojemnik ze skórką ustawiam na grzejniku.  Następnie wysuszoną skórkę wkładam do blendera i mielę. Tak przygotowanej skórki cytryny używam do wypieków zamiast wanilii.

Do czego wykorzystać suszoną skórkę cytrynową?

Dodaję kawałki suszonej skórki cytrynowej do herbaty liściastej. Napar jest po prostu upajający. Ciasta, kremy i inne desery aromatyzowane zmieloną skórką są cudownie odświeżające. Używam jej również do gotowania dań mięsnych i rybnych, a także niektórych sałatek. Cytrusowy aromat działa na mnie pobudzająco. Tak samo postępuję ze skórką pomarańczową. Bez niej trudno sobie wyobrazić niektóre ciasta oraz moją ulubioną prowansalską zupę rybną z pomidorami. 

Ocena: 4,9
Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl. Dziennikarka, tłumaczka, pisarka. Autorka książki "Dzieje łakomstwa i obżarstwa" (wyd. Harde, 2019), współautorka "Królestwa zup" (wyd. Harde, 2019).