Sok z brzozy, czyli oskoła: jak pozyskać i stosować sok z brzozy? [WIDEO]

Sok z brzozy, czyli oskoła: jak pozyskać i stosować sok z brzozy? [WIDEO]

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Sok z brzozy, czyli oskoła, zawiera wiele cennych dla organizmu związków.

Sok z brzozy to najsilniejszy naturalny środek wzmacniający organizm wczesną wiosną, łagodzący skutki wiosennego przesilenia.  Nie tylko reguluje przemianę materii, ale pomaga w chorobach nerek, leczy trądzik i anemię. Jak samodzielnie zebrać oskołę?

Kiedy zbierać sok z brzozy? Sok z brzozy możesz zebrać oczywiście tylko wtedy, jeśli drzewo rośnie na terenie Twojego ogrodu lub działki. Najlepszą porą jest marzec i kwiecień, czyli czas, kiedy soki „zaczynają już krążyć”, ale brzoza nie wypuściła jeszcze pierwszych pąków liści. Aby uzyskać oskołę, należy wybrać drzewo o średnicy pnia przynajmniej 15 centymetrów.

Jak pozyskać sok z brzozy?

W pniu wydrążamy otwór o głębokości ok. 4 centymetrów i wtykamy w niego plastikową, zakrzywioną rurkę do napojów, dłuższym końcem na zewnątrz. Poniżej, za pomocą drutu lub mocnej taśmy, przymocowujemy pojemnik na sok z brzozy. Świetnie w tej roli sprawdzi się na przykład 5-litrowy baniak po wodzie – akurat tyle soku z brzozy powinno „wyprodukować” drzewo w ciągu doby. Ważne, aby po zakończeniu tego procesu zabezpieczyć ranę. W tym przypadku nie należy jednak stosować maści ogrodniczych, bo zawierają szkodliwe dla naszego zdrowia chemiczne substancje i pozyskiwanie soku z brzozy, który ma nam przecież pomóc oczyścić organizm z toksyn, mijać się będzie w przyszłości z celem. Najlepiej zalepić ranę gliną lub nawet zwykłą plasteliną.

Sok brzozowy wycieka z otworów wywierconych w drzewie.

Sok z brzozy - zastosowanie

Sok z brzozy należy przechowywać w lodówce. Niepasteryzowany, a taki ma najwyższą wartość, powinien zachować swoje lecznicze właściwości przez 3 dni. Sok z brzozy najlepiej stosować w dwutygodniowym cyklu. Podczas takiej kuracji wypijamy dziennie 2 szklanki oskoły, jedną rano i jedną wieczorem.

ZOBACZ WIDEO i dowiedz się, jak pozyskać sok z brzozy!

Ocena: 3,6