Czy ocet niszczy wirusy? Domowy przepis na płyn do dezynfekcji z octem i alkoholem

Czy ocet niszczy wirusy? Domowy przepis na płyn do dezynfekcji z octem i alkoholem

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Ocet niszczy wirusy

Epidemia koronawirusa zmusza nas do szczególnej dbałości o higienę. Jednym ze wskazań jest dezynfekcja wszelkich powierzchni płynem na bazie spirytusu. Co jednak robić, gdy brak na rynku płynów do dezynfekcji, a także spirytusu? Lekarz Michał Sutkowski zwraca uwagę na ocet.  "To świetny środek dezynfekujący" - mówi lekarz. Ocet w połączeniu z sodą oczyszczoną lub solą zawsze był stosowany w gastronomii i przemyśle spożywczym do dezynfekcji. Czy jednak może poradzić sobie z COVID-19?

Jedną z najlepszych metod ochrony przed koronawirusem jest higiena rąk oraz stała dezynfekcja wszystkich powierzchni, których dotykamy. Niestety półki sklepowe świecą pustkami, na rynku brak płynów do dezynfekcji. Dlatego tak popularne stało się przygotowywanie domowych płynów odkażających na bazie spirytusu. Tego ostatniego również brak. Co w tej sytuacji robić?

W trakcie jednego z wydań programu "Koronawirus. Raport" na antenie TVN 24 padło pytanie czy ocet niszczy wirusy? 

- Czy ocet niszczy wirusy, w tym koronawirusa? Jeśli tak, to czy można go rozcieńczać wodą i w jakiej proporcji? - zapytała na antenie pani Bernadeta.

- Tak, ocet niszczy wirusy - odpowiedział  Michał Sutkowski, doktor nauk medycznych oraz prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie. Podkreślmy jednak, że pytanie było ogólne i nie dotyczyło koronawirusa. 

Chociaż ocet ma właściwości dezynfekujące, stosowany jako jedyny środek nie jest skuteczny przeciwko koronawirusowi, który powoduje COVID-19. Jedyny skuteczny środek dezaktywujący koronawirusa to płyn do dezynfekcji na bazie alkoholu etylowego

Lekarz podał recepturę na środek dezynfekujący na bazie octu. Oto ona:

  • 200 mililitrów octu 10%

  • 200 mililitrów alkoholu (nie spirytusu, np. 40% wódki)

  • 100 mililitrów wody

  • 15-20 mililitrów mydła w płynie (1 łyżka stołowa to 15 ml)

- Trzeba to dobrze zmieszać i otrzymujemy świetny środek dezynfekujący - mówi Michał Sutkowski.

Warto podkreślić, że w tym przepisie wykorzystano skojarzone działanie octu, alkoholu etylowego i środków powierzchniowo czynnych (mydła), które mogą skutecznie naruszyć białkową osłonkę otaczającą wirusy. Synergia octu, wódki i mydła oraz regularność zabiegu to klucz do sukcesu. 

Kwas octowy (inaczej biały ocet) może działać jako środek dezynfekujący i może zniszczyć niektóre bakterie i wirusy.

Nie ma dowodów naukowych ani badań, które wykazałyby, że sam ocet zabija wirusa takiego jak COVID-19.

Badania potwierdzające właściwości przeciwbakteryjne octu wykazały że:

  • Naturalne domowe środki odkażające, takie jak sok z cytryny i ocet, zmniejszyły liczbę patogenów do niewykrywalnego poziomu.

  • Ocet może hamować wzrost i zabijać niektóre bakterie chorobotwórcze przenoszone przez żywność. Dodatkowo aktywność bakteriobójcza octu wzrasta wraz z ciepłem! Połączone stosowanie octu i chlorku sodu, przy zastosowaniu odpowiedniej temperatury, okazało się być bardzo skuteczne w zapobieganiu bakteryjnym zatruciom pokarmowym.

  • Domowe środki dezynfekujące - ocet i soda oczyszczona stosowane samodzielnie - były wysoce skuteczne przeciwko potencjalnym bakteryjnym patogenom, ale mniej skuteczne niż komercyjne domowe środki dezynfekujące.

Płyn należy rozprowadzić na powierzchni np. spryskiwaczem i pozostawić na 1 minutę, następnie przecierać przez kolejną minutę. Wreszcie wytrzeć do sucha. 

Ocena: 2,6